Maqedoni - Page 3

Padi penale kundër një anëtareje të Këshillit Drejtues të SHA MEPSO për punë të papërgjegjshme

Drejtoria për Polici Financiare shtroi padi penale kundër një ish-anëtareje të Këshillit Drejtues të SHA MEPSO për punë të pandërgjegjshme në shërbim, pasi si projekt menaxhere përgjegjëse ka nënshkruar dhe konfirmuar pranim dhe implementim, ndërsa me atë i ka mundësuar pagesë një biznes sistemi informues, të furnizuar nga Konzorciumi King ICT SHPKNJP Shkup dhe King

MPB-ja regjistron 358 shkelje për mos mbajtje të maskës

Gjatë 24 orëve të fundit (20/21.01.2021) në gjithë territorin e vendit MPB-ja ka regjistruar gjithsejtë 358 shkelje për mos mbajtje të maskës mbrojtëse, si masë preventive për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Nga Ministria për Punë të Brendshme në vazhdimësi apelojnë për respektim të masave dhe protokolleve të miratuara nga Qeveria e të cilat kanë

MSh: Gjendja epidemiologjike me Covid-19 është stabile

Sipas raporteve javore të Institutit të Shëndetit Publik për muajin e kaluar, jemi duke regjistruar stabilizimin e epidemisë në vend. kemi rritje të numrit të pacientëve të rikuperuar nga Covid-19, thonë Ministria e Shëndetësisë. Në raportin e Institutit të Shëndetit Publik për periudhën nga 11 deri në 17 janar, përqindja e rasteve pozitive nga të

46-vjeçari digjet brenda shtëpisë që u kaplua nga zjarri

Nga zjarri që sot në mëngjes shpërtheu në një shtëpi në fshatin Gërdovc në Koçan, një person ka vdekur, kurse një tjetër është lënduar dhe është transferuar për mjekim në Spitalin e përgjithshëm – Koçan. Me intervenim të shpejtë të ekipit nga Njësia Territoriale e Zjarrfikësve nga Koçani, zjarri u lokalizua dhe u parandalua të

“Monstra”, palët do të japin fjalët përfunduese

Në Gjykatën themelore penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për vrasjen afër Liqenit të Smillkovës më 12 prill 2012, ku është paraparë palët të fillojnë me dhënien e fjalëve të fundit. Për vrasjen e pesëfishtë më 12 prill 2012, kur u vranë pesë djemtë Kire Traiçkovski, FIlip Sllavkovski, Cvetanço Ackovski, Aleksandar Naqevski dhe

Ligji për Regjistrimin e Popullsisë në votim para deputetëve

Kuvendi sot duhet të mbajë vazhdimin e seancës së 29-të, në të cilën pritet të votohet Propozim ligji për Regjistrimin e popullsisë, amvisërive dhe banesave në Republikën e Maqedonisë së Veriut, 2021, në procedurë të shkurtuar. Debati mbi Projektligjin në Kuvend, i cili duhet të mundësojë regjistrimin në vend pas 19 vjetësh, përfundoi më 15

Nxënësit kthehen në mësim, fillon gjysmëvjetori i dytë

Pas pushimit trejavor të dimrit, nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme sot po kthehen në mësim – para pajisjeve TI-së ose në bankat shkollore, për të vazhduar gjysmëvjetorin e dytë të vitit shkollor 2020/2021. Sipas Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, modeli i kombinuar u krijua me sukses në gjysmëvjetorin e parë dhe për këtë

Avni Rustemi: Ne investojmë për gjeneratat e ardhshme

Zv.drejtori i Agjencisë për rini dhe sport – Avni Rustemi në një prononcim ka deklaruar se Agjencia per rini dhe sport si istrument bazë për zhvillimin e sportit dhe infrastruktures per sport dhe rekreacion ne vend, edhe kundrejt reduktimit te buxhetit per arsye te pandemise, një pjesë e madhe e investimeve kapitale do te mbetet

GRUBI uron Presidentin e ri amerikan Joe Biden

Miqësia jonë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është dhe do të mbetet e përhershme. Kështu e ka nisur urimin e tij për Presidentin e 46-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës z. Joe Biden, zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, informon GAZETA.MK Grubi më tej ka