Kosovë

Njoftim nga KEDS’i, sot në këto vende do të ndalet rryma

KEDS ka njoftuar se sot do të ketë ndërprerje të rrymës në disa lokalitete, për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik, Ky është orari sipas rajoneve të vendit : Rajoni i Ferizajt: 1. TS 110/35/10kV Lipjani  do të ndërprehet: Dalja 10kV Kraishta  (Kodi: 41000002 )  prej orës 09:00  deri në ora 12:00

Mot me diell, me mundësi për reshje shiu

21.04 – Pjesërisht vranët, me më shumë diell. Pasdite me mundësi për reshje lokale shiu. 22.04 – Paradite me kthjellime. Ditën do të ketë shtim të vransirave, por mbeten edhe intervale me diell. 23.04 – Kryesisht me vransira dhe me të reshura shiu kohëpaskohe. Temperaturat minimale luhaten ndërmjet 2C dhe 4C, e të premten edhe

Respektimi i orës policore/ Policia intensifikon kontrollet në Kosovë

Policia e Kosovës edhe sonte në këtë natë me shi ka intesifikuar kontrollet në tërë Kosovën për respektimin e masave antiCovid, të vëna nga Ministria e Shëndetësisë si pasojë e pandemisë Covid19. Menjëherë pas orës 10:30, qëkur fillon ora policore në vend, patrullat policore kanë dalë në terren për të monitoruar respektimin e kësaj mase. Në

Nesër në këto vende do të ketë ndërprerje të rrymës

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik, KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në disa lokalitete. Ky është orari sipas rajoneve të vendit. Rajoni i Ferizajt: TS 110/35/10kV Lipjani  do të ndërprehet: Dalja 10kV Kraishta  (Kodi: 41000002 )  prej orës 09:00  deri në ora 12:00 Vendet: fshatrat: Breg

Fermerja nga Theranda që kujdeset për pesë mijë pula

Ylfete Fanaj kur nisi të merrej me shpeztari kishte vetëm 70 pula në fermën e saj. Në fillim këto pula plotësonin vetëm nevojat familjare, mirëpo me kalimin e kohës ajo filloi të investonte në këtë biznes me shumë pasion. Fermarja nga Sallagrazhda e Suharekës sot ka mbi 5000 pula. Ajo thotë se këtë punë e

81 raste në Vushtrri, Tahiri bën thirrje për kujdes maksimal

Në Komunën e Vushtrissë, janë raportuar gjithsej 81 raste me Cvoid-19. Po ashtu edhe 81 persna janë shëruar. Kryetari Xhafer Tahiri ka bërë thijrre që qytetarët të kenë kujdes maksimal deri sa të kryhet vaksinimi. Postimi në Facebook: Të dashur qytetarë të Vushtrrisë, Sot kishim numrin më të lartë të rasteve pozitiv me Covid 19,

Haradinaj nderon me medalje familjen Fazliu

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka ndarë medaljen “Me besim në Zot, atdhe e shtet” për familjen Fazliu nga llausha e Podujevës. Ai tha se kjo është një familje me traditë atdhetare liridashëse, e cila kontribuoi për Atdheun në të gjitha fazat historike të përpjekjeve për liri. Postimi në Facebook: Familja Fazliu nga Llausha e

11 të shëruar dhe 11 raste të reja me Covid-19 sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit në territorin e Komunës së Malishevës, 11 persona janë shëruar nga covid-19, ndërsa janë regjistruar edhe 11 raste të reja. Këto të dhëna janë konfirmuar nga ana e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Institutit Rajonal të Shëndetit Publik në Prizren dhe Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë,

KPF i rekomandon Kuvendit miratimin e një pakoje të masave lehtësuese për bizneset

Komiteti për Politikë dhe Financa (KPF), në mbledhjen e sotme, të kryesuar nga Shpresa Kurteshi-Emini, ka shqyrtuar dhe rekomanduar për Kuvend Komunal, raporti financiar për periudhën janar-mars 2021, propozim-vendimin për dhënien në shfrytëzim afatgjatë të pronës komunale përmes shprehjes së interesit, propozim-vendimin për formimin e komisionit vlerësues të ofertave, informatën rreth manifestimit tradicional “Flaka e

Kjo është komuna e Kosovës me numrin më të madh të rasteve me Covid, Vushtrria befason me raste pozitive

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.  Kështu ka njoftuar IKSHPK-ja, e sipas së cilës gjatë kësaj kohe janë regjistruar edhe 442 raste pozitive. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se komuna e Prishtinës është komuna me numrin më të madh të rasteve të reja

AlbanianEnglishMacedonian