Bota

VOA: Si e përdori Kina median e huaj për të përmirësuar imazhin gjatë pandemisë

Në ditët e para të shpërthimit të koronavirusit, Kina u përpoq të bllokonte lajmet për virusin që përhapej me shpejtësi, duke arrestuar ata që përpiqeshun të ngrinin zërin. Por në muajt që pasuan, ndërsa familjet dhe ekonomitë po rrënoheshin nga pandemia, Pekini u përpoq të rehabilitonte imazhin e vet publik përmes mediave të huaja, tregon

Bombardimet e Izraelit vrasin një familje të tërë në Gaza

Të gjithë anëtarët e një familjeje palestineze u vranë mbrëmë teksa avionët luftarakë izraelitë vazhduan bombardimet në pjesën veriore të Gazës, raporton Anadolu Agency (AA). Familja Tanani e cila përbëhej nga babai, nëna shtatzënë dhe katër fëmijë, ishin në shtëpinë e tyre në qytetin Beit Hanoun kur ushtria izraelite bombardoi zonën pa asnjë paralajmërim. 38-vjeçari

Çfarë po i shtyn njerëzit të blejnë shtëpi gjatë pandemisë megjithëse çmimet po rriten?

Nuk ka kaluar shumë kohë kur ekspertët e pasurive të patundshme po përgatiteshin për më të keqen. Pandemia e coronavirusit ka shkaktuar bllokime të mëdha të disa pjesëve të botës, duke mbyllur bizneset, e cila gjë i ka kushtuar dhjetëra miliona njerëzve të humbin vendin e punës dhe ka vendosur tregun e shtëpive në një

Pas Palestinës edhe ky shtet hedh raketa drejt Izraelit

Pas sulmeve me raketa nga militantët e Hamasit në Gaza dhe atyre të Hezbollahut në Liban, militantët e një tjetër vendi kanë hedhur mjete shpërthyese drejt Izraelit. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Izrael, 3 raketa janë lëshuar nga Siria në drejtim të Lartësive Golan. Raketat ranë pranë një fshati izraelit dhe fatmirësisht nuk raportohen të

Zyrtari amerikan: Të vaksinuarit, pa maska në parqe e objekte federale

Udhëzimet e reja të Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve lëshuar këtë javë nënkuptojnë që stafi, kontraktorët dhe vizitorët e vaksinuar plotësisht nuk do të kenë më nevojë të mbajnë maska në ndërtesa apo tokat në pronësi të qeverisë federale sipas një zyrtari të Zyrës të Menaxhimit dhe Buxhetit në dijeni të kësaj

Testi: Dasmë pa maska dhe pa distancë

Mbrëmë në Kroaci është mbajtur një pilot-ngjarje me qëllim të vërtetimit nëse tubimet e të vaksinuarve, të testurarve dhe atyre që e kanë kaluar koronavirusin, janë të sigurtë nga aspekti epidemiologjik. Pilot projekti filloi në orën 18:00 në Zagreb, kurse i pranishëm ka qenë edhe epidemiologu nga ISHP-ja e Kroacisë, i cili ka kontrolluar tubimin.

Pas Palestinës dhe Libanit, militantët e një tjetër vendi hedhin raketa drejt Izraelit

Asaj që i druheshin shumë ekspertë dhe krerë shtetesh duket se është duke ndodhur në konfliktin mes Palestinës dhe Izraelit. Pas sulmeve me raketa nga militantët e Hamasit në Gaza dhe atyre të Hezbollahut në Liban, militantët e një tjetër vendi kanë hedhur mjete shpërthyese drejt Izraelit, raporton A2. Nga sa raportohet nga Ministria e

AlbanianEnglishMacedonian