Bota

Libani paralajmëron kundër “synimeve agresive” të Izraelit

Presidenti i Libanit, Michel Aoun, ka akuzuar të enjten Izraelin për përshkallëzim të armiqësive, pasi aeroplanët izraelitë kanë kyer sulme ajrore një natë më par në këtë shtet. Bombardimet e Izraelit kanë qenë të parat që kanë shënjestruar Libanin nga viti 2006, dhe pritet të ndikojnë në rritje të tensioneve me Iranin, i cili përkrah

Zjarret në Greqi po vazhdojnë të shkatërrojnë gjithçka, dëmtohen mbi 150 shtëpi

Të paktën 150 shtëpi janë shkatërruar nga zjarri që ka kapluar manastirin dhe dhjetëra fshatra në ishullin grek Evija. Është një prej 100 vatrave të zjarrit që po shkatërrojnë gjithçka në këtë vend. Ekipet e zjarrfikësve edhe sot kanë vazhduar betejën e tyre në afërsi të Athinës, kurse kryetari i Olimpit, djepit të lojërave Olimpike,

Moti i keq shkakton përmbytje në Itali

Moti i keq i ditëve të fundit ka shkaktuar problematika në  Lombardi. Pas reshjeve të vazhdueshme gjatë dy ditëve të fundit në liqenin Como është rritur niveli i ujit, duke shkaktuar bllokime në rrugët e qytetit. Ndërkohë gjatë natës dhjetëra zjarrfikës kanë ndërhyrë për të ndihmuar qytetarët nga përmbytjet në këtë zonë. Situata është paraqitur

Gjermania dhe Franca injorojnë thirrjen e OBSH-së për dozat përforcuese të vaksinave

Gjermania dhe Franca do të japin doza përforcuese të vaksinave kundër koronavirusit nga muaji shtator, duke vepruar në kundërshtim me thirrjet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të pezulluar këto programe derisa të vaksinohen më shumë njerëz në botë. Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë se Franca është duke punuar për të dhënë dozën

Kina mbyll transportin për shkak të variantit Delta

Kina ka forcuar në mënyrë dramatike kufizimet e udhëtimeve në përpjekje për të kontrolluar  shpërthimin më të keq të vendit me Covid-19 ku me qindra raste të variantit Delta janë raportuar vetëm së fundmi. Deri më tani janë infektuar 400 persona në 25 qytete, përfshirë edhe kryeqytetin e Pekinin, por edhe Wuhan aty ku për

Tokio regjistron 5 mijë e 42 raste me COVID-19 në ditë

Tokio ka raportuar 5 mijë e 42 raste të reja me COVID-19 të enjten, duke arritur kështu një rekord në këtë qytet që kur ka filluar pandemia. Rastet shtesë e kanë çuar totalin në Tokio në 236 mijë e 138, ndërkaq në mbarë vendin, Japonia raportoi më shumë se 14 mijë raste të mërkurën me

Talibanët paralajmërojnë për më shumë sulme ndaj zyrtarëve afganë

Talibanët kanë paralajmëruar për më shumë sulme që shënjestrojnë zyrtarë të Qeverisë afgane, pas një sulmi që ka pasur cak ministrin në detyrë të Mbrojtjes në Kabul, ndërkohë që kryengritësit vazhdojnë luftën për të kontrolluar qytetet në këtë shtet. Sulmi ndaj ministrit në detyrë, Bismillah Khan Mohammadi, “shënon fillimin e operacioneve hakmarrëse kundër qarqeve dhe

Gjermania parashikon masa të reja në vjeshtë

Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn parashikon masa të reja: Personat e vaksinuar duhet të vazhdojnë të mbajnë maska. Ata që nuk janë vaksinuar mund të përjashtohen nga gastronomia. Propozimet kanë shkaktuar kritika.  Në Ministrinë Federale të Shëndetësisë mendojnë se për përballimin e suksesshëm të një vala të re të mundshme të pandemisë Corona nevojiten edhe masa

Teksas: 11 migrantë të vdekur pas përmbysjes së furgonit

Një furgon me 25 migrantë është përplasur me 4 gusht në Teksas të Shteteve të Bashkuara, duke lënë të vdekur të paktën 11 persona dhe duke plagosur disa të tjerë, kanë thënë autoritetet. Sherifi i qarkut Brooks, Urbino Martinez, ka thënë se furgoni ka qenë i mbingarkuar dhe në shpejtësi të madhe kur vozitësi ka

Rreziku i madh që vjen pas zjarreve, ekspertët japin paralajmërimin

Teksa frontet e zjarrit po përhapen në disa pjesë të Europës jugore, një tjetër shqetësim po aq i frikshëm po diskutohet në tryezat shkencore. Ajri mbytës, temperatura e larta dhe shtëllungat e tymit nga zjarret e shuma po kthehen në rrezik potencial për shëndetin e njerëzve. Ekspertët paralajmërojnë për grupet e rriskuara, veçanërisht ata që

AlbanianEnglishMacedonian