Bota - Page 2

Irani regjistron rekord vdekjesh dhe rastesh me COVID-19

Në Iran 346 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), ndërsa janë regjistruar 6.968 raste të reja, që janë shifrat më të larta ditore të vdekjeve dhe rasteve në vend që nga fillimi i pandemisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë, Sima Sadat

Forcat turke arrestojnë 33 të dyshuar të FETO-s në gjithë vendin

Forcat turke të sigurisë arrestuan sot 33 persona nën dyshimin për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas grushtit të shtetit të mposhtur të vitit 2016 në Turqi, transmeton Anadolu Agency (AA). Në operacionet në provincën veriperëndimore Kocaeli, policia nga njësia kundër kontrabandës dhe krimit të organizuar arrestoi shtatë të dyshuar, përfshirë një

Iran, 30 për qind e hoteleve të mbyllura për shkak të koronavirusit

Presidenti i Shoqatës së Hotelistëve të Iranit, Jamshid Hamzehzadeh, tha se rreth 30 për qind e hoteleve në vend janë mbyllur për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA). “Përafërsisht, 30 për qind e hoteleve janë mbyllur sepse nuk ka klientë për shkak të kushteve aktuale. Të tjerët po përpiqen të mbijetojnë

Kryeparlamentari turk takon presidentin e Republikës Turke të Qipros Veriore

Kryetari i parlamentit të Turqisë sot është takuar me presidentin e sapozgjedhur të Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC) i cili ka vizituar Ankaranë, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas një deklarate nga kabineti i kryeparlamentarit, Mustafa Şentop dhe presidenti i TRNC-së Ersin Tatar diskutuan bashkëpunimin e mundshëm midis dy vendeve. Ambasadori i TRNC-së, Kemal Köprülü

Protesta kundër Macronit, ja si e quajnë në Bangladesh…

Presidenti francez Emmanuel Macron ka qenë në shënjestër të protestuesve në të gjithë botën islamike pas deklaratave në lidhje me botimin e karikaturave të profetit Muhamed. Dhjetëra mijëra protestues në Bangladesh e quajtën Macronin “Satanist” dhe dogjën fotot e tij, pasi protesta të ngjashme u mbajtën dje në Pakistan, Irak, Turqi dhe Rripin e Gazës,

Turqia arreston disa pjesëtarë të dyshuar të IS-it

Policia turke arrestoi të martën shtatë pjesëtarë të dyshuar të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS). Arrestimet ndodhën në Ankara. Ata akuzohen për përgatitjen e sulmeve gjatë festave kombëtare në Turqi, njofuan mediat dhe zyrtarët. Sipas informacioneve, ata po planifikonin sulme në Ditën e Republikës që shënohet të enjten dhe ceremonitë që mbahen më 10 nëntor

Afro 1,55 milion raste me COVID-19 në Rusi, shtrëngohen masat parandaluese

Numri i të diagnostikuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) deri më tani në Rusi ka shkuar në 1.547.774, ndërsa bilanci i viktimave ka arritur në 26.589, transmeton Anadolu Agency (AA). Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Infeksioneve të Koronavirusit njoftoi se në 24 orët e fundit janë diagnostikuar 16.550 raste të reja me virusin dhe

Zgjedhjet në SHBA: Çfarë shpreson Bashkimi Europian?

Deklaratat e Donald Trumpit këto vite kanë sjellë një ftohje të dukshme në marrëdhëniet mes Bashkimit Europian dhe SHBA-së. Edhe katër vite të tjera me Donald Trump, nuk i përfytyrojnë dot shumë politikanë në BE. Nëse Joe Biden i fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA, ka shpresë për marrëdhëniet transatlantike, thotë Janis Emmanoulidis. “Askush nuk është

Partia sudaneze: Marrëveshja me Izraelin të aprovohet në parlament dhe jo nga qeveria kalimtare

Një parti politike sudaneze ka bërë thirrje për miratimin e marrëveshjes së normalizimit me Izraelin nga një parlament i zgjedhur dhe jo nga qeveria kalimtare, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë, Partia Kombëtare Umma tha se lideri i saj Sadiq al-Mahdi të dielën u takua me kreun e Këshillit Kalimtar të Sovranitetit, gjeneral lejtnant

Afrikë, shkon në mbi 1,7 milionë numri i të infektuarve me COVID-19

Numri i i të infektuarve me koronavirusi në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 1 milion e 738 mijë. Kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë. Ndërkaq, numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 41.672. Shifra më