Bota - Page 3

6 asteroide fluturojnë sot relativisht afër Tokës

Asteroidet janë trupa qiellorë me gjatësi të ndryshme, të cilët sillen në hapësirë. Ata janë krijuar nga mbetjet e materies, e cila nuk është bashkuar me kohë gjatë krijimit të planetëve. Mendohet se ekzistojnë rreth një milion asteroide në Sistemin Diellor, por njerëzit kanë zbuluar vetëm rreth dhjetë mijë prej tyre. Në rast se do

6 asteroidë fluturojnë sotrelativisht afër Tokës

Asteroidet janë trupa qiellorë me gjatësi të ndryshme, të cilët sillen në hapësirë. Ata janë krijuar nga mbetjet e materies, e cila nuk është bashkuar me kohë gjatë krijimit të planetëve. Mendohet se ekzistojnë rreth një milion asteroide në Sistemin Diellor, por njerëzit kanë zbuluar vetëm rreth dhjetë mijë prej tyre. Në rast se do

A mund të mposhtet Macron nga Le Pen në zgjedhjet e vitit të ardhshëm?

Në fillim të këtij muaji mijëra njerëz iu bashkuan protestave që u zhvilluan në mbarë Francën në kuadër të 1 Majit, Ditës Ndërkombëtare të Punëtorëve. Sindikalistët dhe punëtorët marshuan për të demonstruar kundër kufizimeve të vendosura për shkak të pandemisë dhe pasojave të tyre, sidomos tek klasa punëtore. Këto protesta ndodhën më pak se 2

Festivali “Hawan Daushe”, traditë 600-vjeçare e Bajramit në Nigeri

Adam Abu-Bashal Nigeria, vendi me popullsinë më të dendur muslimane në Afrikën Perëndimore, vazhdon traditën “Hawan Daushe”, e cila organizohet me kalërim tashmë 600 vjet me rastin e Fitër dhe Kurban Bajramit. Tradita “Hawan Daushe” që do të thotë kalërim në gjuhën Hausa, vazhdon në Kano, Katsina, Sokoto, Zazzau, Bauchi, Katsina dhe Bida, në rajonin

“Sulmet raketore duhet të ndalen”, Blinken mbështet Izraelin

Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kërkoi nga militantët palestinezë që të ndalojnë lëshimin e raketave kundër Izraelit. Konflikti në Lindjen e Mesme është diskutuar edhe në Kongres, ku ligjvënësja me origjinë palestineze, Rashida Tlaib, kritikoi politikat izraelite ndërsa nuk i përmbajti lotët.  “Dëshiroj të lexoj diçka që një nënë nga Gaza më ka

Operacioni më i madh që nga fillimi i konfliktit/ Izraeli sulmon tunelet e Gazës, sulmet me raketa palestineze vazhdojnë

Të premten Izraeli ndërmori sulme të gjera ajrore dhe me artileri ndaj një rrjeti tunelesh nëntokësore që ndodhen në Gaza, të cilat strehojnë militantë palestineze. Përshkallëzimi i luftimeve vjen mes sulmeve të vazhdueshme me raketa ndaj qyteteve izraelite. Zëdhënësi i ushtrisë së Izraelit, nënkolonel Jonathan Conricus tha se ky është operacioni më i madh kundër

I tronditur, me lot në sy dhe me vajzën në krahë, burri i jep lamtumirën e fundit 20-vjeçares që u masakrua nga grabitësit

Me lot në sy dhe me vajzën në krahët e tij, 34-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos i jep lamtumirën e fundit, Carolines, në vendin ku lindi dashuria e tyre, në ishullin Alonisos. Familja, miqtë dhe njerëzit e afërm u mblodhën mesditën e sotme në Kishë për t’i qëndruar pranë familjarëve të Carolinës, 20-vjeçares që u vra në

Uji më i vjetër në botë, 1.6 miliardë vite i fshehur mes shkëmbinjve në Kanada

Uji më i vjetër në botë është zbuluar nga studiuesit në Kanada. Një kërkim 17-vjeçar në minierën “Kidd Creek Mine “të Ontario zbuloi lëngun që ishte bllokuar midis shkëmbinjve për 1.6 miliardë vjet, sipas ekipit në Universitetin e Torontos. Pasi vizituan për herë të parë “Kidd Creek” në 1992, gjeologia Barbara Sherwood Lollar dhe kolegët

E ardhmja e frikshme/ OBSH: Viti i dytë i pandemisë do të jetë më vdekjeprurës se i pari!

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se viti i dytë i pandemisë do të jetë më vdekjeprurës se i pari, duke marrë parasysh Indinë që po shikohet si një shqetësim i madh. OBSH gjithashtu u bëri thirrje vendeve të pasura të premten të rishikojnë planet për të vaksinuar fëmijët dhe

Izraeli rrëzon një dron të lëshuar nga Gaza

Ushtria izraelite sot njoftoi se sistemet e saj të mbrojtjes ajrore rrëzuan një dron të lëshuar nga Gaza e bllokuar në drejtim të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). “Në total 160 avionë luftarakë, duke u ngritur nga gjashtë baza të ndryshme ajrore në Izrael, gjuajtën rreth 450 raketa në 150 objektiva në Gaza brenda 40

AlbanianEnglishMacedonian