Bota - Page 3

Lavrov: Rusia “patjetër” do t’u përgjigjet sanksioneve të reja

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov, tha se vendi i tij “patjetër” do t’u përgjigjet sanksioneve të reja mbi helmimin e pretenduar të figurës opozitare Alexey Navalny, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur në një konferencë për media në Moskë, Lavrov tha se SHBA dhe Bashkimi Evropian (BE) përdorin sanksione gjithnjë e

Nëna e raportoi të birin 6 vjeç të zhdukur, por ajo e kishte shtypur me makinë dhe e kishte hedhur në lum

Policia ka raportuar se zhdukja e 6 vjeçarit është zgjedhur, dhe është kuptuar se nëna e tij në fakt ishte pas gjithë kësaj. Të dielën, rreth orës 10 të mëngjesit, Brittany Gosney dhe i dashuri i saj e raportuan James Hutchinson, djalin e saj 6 vjeç të zhdukur, Mirëpo Gosney, 29 vjeçe, gënjeu. Kështu ka

Arabia vendos rregulla të reja, vetëm personat e vaksinuar do e kryejnë Haxhin këtë vit

Ministria e Shëndetësisë në Arabinë Saudite, ka njoftuar se besimtarët myslimanë që këtë vit duan të kryejnë Haxhin, duhet të kenë një certifikatë që janë vaksinuar ndaj COVID-19. Qeveria në Arabi thekson se vaksinimin kundër koronavirusit, do të konsiderohet si kushti kryesorë i pjesëmarrjes në Mekë. Këto masa janë marrë në vazhdën e luftës ndaj

Vandalizohet një manastir në Kuds, akuzohen kolonët ekstremistë hebrenj

Këshilli i Lartë i Kishave Katolike në Tokën e Shenjtë ka akuzuar kolonët ekstremistë hebrenj se i kanë vënë zjarrin një manastiri në Kuds, transmeton Anadolu Agency (AA). Akuza erdhi menjëherë pasi mbrëmë një zjarr kaploi hyrjen e Kishës Ortodokse Greke në Kuds. Manastiri ndodhet afër një vendbanimi izraelit në Kuds. “Me ndihmën e Zotit,

Qeveria gjermane: Nevoja urgjente për punëtorë të huaj, dhamë 30 mijë viza pune gjatë pandemisë

Ministria e Brendshme Gjermane ka shënuar përvjetorin e parë të Aktit të Imigracionit të Punëtorëve të Kualifikuar, duke thënë se gati 30,000 viza u janë dhënë specialistëve dhe punonjësve të kualifikuar nga vendet e treta, nga 1 Mars deri më 31 Dhjetor 2020 , pavarësisht situatës nga pandemia. Mbi këtë vendim, kanë përfituar edhe shumë

Erdoğan: Qëllimi përfundimtar i Planit të Veprimit për të Drejtat e Njeriut është një Kushtetutë e re civile

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan tha se qëllimi përfundimtar i Planit të Veprimit për të Drejtat e Njeriut është një kushtetutë e re civile, raporton Anadolu Agency (AA). Erdoğan, në Qendrën kulturore dhe të kongreseve Beştepe në kryeqytetin Ankara ka shpalosur Planin e Veprimit për të Drejtat e Njeriut. Duke folur rreth planit të veprimit, Erdoğan tha se ai është përgatitur për t’u zbatuar brenda

Presidenti ukrainas, Zelensky merr vaksinën kundër COVID-19

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka marrë vaksinën kundër koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA). Në një postim në Twitter, Zelensky tha se vaksina është aplikuar tek ushtarët në frontin Donbas. Ai tha se ka marrë vaksinën AstraZeneca. “Vaksina do të sigurojë që të jetojmë sërish pa kufizime”, tha Zelensky. Javën e kaluar

Vuçiq arrin në Sarajevë së bashku me vaksina

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, arriti të martën në Sarajevë, së bashku me 10,000 vaksina kundër koronavirusit. Dozat e vaksinës AstraZeneca do të shpërndahen në Federatën e Bosnjës – njërin nga dy entitetet e këtij vendi. Vuçiq tha në Aeroportin e Sarajevës se “është i lumtur nëse këto vaksina shpëtojnë jetë në Bosnje e Hercegovinë”.

Pretendohet se ushtria e Mianmarit ka përdorur dronë prodhim izraelit kundër protestuesve

Pretendohet se ushtria e cila ka marrë qeverinë me puç ushtarak në Mianmar, ka përdorur mjetet ajrore pa pilot (dronët) prodhim izraelit për të ndjekur protestuesit kundër grushtit të shtetit, transmeton Anadolu Agency (AA). Ma Yadanar Maung, zëdhënësja e organizatës për të drejtat e njeriut Drejtësi për Mianmarin e cila ka folur për gazetën “New