Shqipëri

Kontrolle me radarë në aksin Tiranë-Durrës/ “Fluturojnë” 9 patenta dhe gjobiten dhjetëra shoferë

Policia ka vijuar kontrollin me radarë gjatë natës në aksin Tiranë – Durrës, për të bërë të mundur prandalimin e aksidenteve. Gjatë orëve të mbrëmjes si rezultat i monitorimit në rrugën interurbane Tiranë – Durrës-Tiranë janë pezulluar 9 leje drejtimi nga 1 deri në 3 muaj, për shpejtësi që varion nga 133 km/h deri në

​7 vjet nga vizita e Papa Françeskut në Shqipëri

Sot bëhen 7 vjet nga vizita historike e Papa Françeskut në kryeqytetin shqiptar, Tiranë. Papa qëndroi për rreth 12 orë në Tiranë, duke i bërë Shqipërisë një jehonë të madhe për bashkëjetesën paqësore dhe bashkëpunimin ndërmjet anëtarëve të feve të ndryshme. Papa Françesku kishte zgjedhur Shqipërinë, si vizitën e parë të tij në Evropë. Fjalimin

Ditët e nxehta të shtatorit nuk kanë marrë fund, kur do të vijë vjeshta e vërtetë?

Vjeshta nuk ka ardhur ende, madje edhe kjo javë do të vijojë të jetë e nxehtë. Meteorologët parashikojnë që edhe ditët e fundit të muajit shtator do të jenë të nxehta, me temperatura aspak tipike për muajin shtator. “Temperaturat e larta kanë mbetur të tilla edhe këtë fillim jave duke bërë që edhe maksimumet në

Topalli mbështet Berishën: Basha do largohet shumë shpejt, më shpejt seç mendojnë njerëzit

Ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike Jozefina Topalli tha në “Now” me Erla Mëhillin se Lulzim Basha do të largohet shumë shpejt nga drejtimi i partisë. “Unë jam e sigurt se Lulzim Basha do ik shumë shpejt, më shpejt se mund ta mendojnë njerëzit. Ka shumë rrugë, është vulnerabël, është me probleme të mëdha, ai nuk është

Rama takon dy shqiptarët në akademinë amerikane

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës në SHBA ka takuar dy djem shqiptarë që janë pjesë e akademisë amerikane ‘West Point’. Rama ka shpërndarë foton me dy djemtë dhe shkruan se këtë herë ka pasur fatin të jetë më i shkurtri, por kryeministri thotë se e ka pasur për kënaqësi. Ai thekson se dy shqiptarët që

Mbërrijnë rreth 31 mijë vaksina Pfizer, Manastirliu: Mbi 2 milionë doza në total në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu njofton se në Shqipëri kanë mbërritur edhe 31 mijë e 590 doza të vaksinave Pfizer. Manastirliu po ashtu thekson se tashmë Shqipëria ka administruar 2 milion e 45 mijë e 310 vaksina anticovid. Ndërkohë vaksinimi masiv vijon në Shqipëri teksa kanë mbetur edhe 10 ditë nga muaji i hapur për

Biznesmeni italian rrëfen krimet në Shqipëri: Janë tragjike..!

Biznesmeni Pecorelli ka rrëfyer për mediat italiane detaje nga inskenimi i zhdukjes së tij në Pukë të Shqipërisë. Pecorelli e pranon që ka kryer dhe krime në Shqipëri teksa zbulon se për 8 muaj është fshehur në një komunitet priftërinjsh në Medjugorje të Bosnje-Hercegovinës. “Kam kaluar tetë muaj në një komunitet priftërinjsh pranë Medjugorje. Në Shqipëri kam

Përplasjet në mbledhjen e PD/ Berisha për Bashën: Ish-kryetari shpalli non grata bazën e partisë

Pas debateve të sotme në mbledhjen e grupit parlamentar të PD për përjashtimin e ish-kryemnistrit Sali Berishës, ka ardhur reagimi i këtij të fundit. Përmes një postimi në “Facebook”, lideri historik i të djathtës, teksa e quan Lulzim Bashën një ish-kryetar, thekson se sot e shpalli “non grata” bazën e partisë. “Miq, ish kryetari sot

Reformimi i Policisë, ambasadori gjerman i dorëzon Çuçit raportin e Policisë Federale

Gjermania do të ndihmojë Shqipërinë në riorganizimin e Policisë Kriminale dhe reformimin që do të bëhet në tërësi në Policinë e Shtetit. Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi priti në një takim ambasadorin e Gjermanisë në vendin tonë Peter Zingraf, i cili i dorëzoi raportin e Policisë Federale. “Sot pata kënaqësinë që takimin e parë pas

AlbanianEnglishMacedonian