Shqipëri - Page 2

Premtimi i madh i Bashës: Ruani faturat e COVID-19, do ua rimbursojmë ne!

“Regjistroni çdo shpenzim real të cilën kjo qeveri nuk e rimburson duke iu zhytur në krizë financiare…” Kryedemokrati Lulzim Basha u ka bërë një thirrje të gjithë shqiptarëve, që të ruajnë çdo faturë të kurimit të COVID që nuk është rimbursuar nga qeveria. Gjatë një takimi që ka bërë më mjekët dhe infermierët është shprehur se pas 25 prillit, kur

SHBA i dhuron Forcave të Armatosura të Shqipërisë 29 Humvee ushtarake

Shtetet e Bashkuara i kanë dhuruar Forcave të Armatosura të Shqipërisë 29 humvee, të cilat do të ndihmojnë në rritjen e gatishmërisë ushtarake shqiptare dhe ndërveprimit të saj me NATO-n. Përmes një njoftimi në rrjete sociale, Ambasada Amerikane njofton se mjetet e blinduara mbërritën ditën e sotme në portin e Durrësit. “Njëzet e nëntë Automjete

Ambasadori britanik: Afati drejt fundit, partitë të sigurojnë kandidatë të pastër, të pa lidhur me krimin

Ambasadori britanik në Tiranë, Duncan Norman ka reaguar në lidhje me listat e kandidatëve për deputetë që po përgatisin partitë. Me një shënim të shkurtër në Twitter, Norman shkruan se afati i mbylljes së listave është shumë pranë, ndërsa kërkon kandidatë të pastër që të përfaqësojnë qytetarët e jo krimin. Ambasadori Duncan Norman në Twitter:

Pogradec, 150 të infektuar/ Shumica e rasteve në shkolla dhe administratën publike

Ne Pogradec 21 persona te tjerë rezultuan te infektuar nga koronavirusi. Behet fjale kryesisht për vatra familjare por gjate ditëve te fundit kane rezultuar pozitive edhe punonjës te administratës. Qyteti liqenor është futur prej javësh ne zonat e kuqe edhe për shkak te infektimeve ne shkolla ku u konstatuan raste te stafit mësimor por edhe

Aksident me vdekje në autostradën Tiranë-Durrës

Një ngjarje e rëndë është regjistruar gjatë mesditës së sotme në autostradën Tiranë-Durres, tek mbikalimi i Fllakës. “Një mjet me drejtues shtetasin E. B., 52 vjeç, ka aksidentuar këmbësorin, një shtetas ende të pa identifikuar rreth 60 vjeç, i cili për pasojë ka ndërruar jetë”. Policia e Durrës/ Informacion paraprak Më datë 25.02.2021, në orën

Braimllari: Korça sot vuan monopolin e oligarkisë

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari deklaron se sot Korça vuan monopolin e oligarkisë, duke theksuar se të rinjtë korçarë meritojnë vlerësim dhe përfaqësim. Sipas tij, pas 25 prillit ka vetëm ndëshkim popullor për oligarkinë. “Korça sot vuan monopolin e oligarkisë dhe pushtetit personal të Niko Peleshit në kurriz të qytetarëve të ndershëm. Të

Situata me Covid-19, Vasili: Rama la vetëm shqiptarët në ditët e tyre më të vështira

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili i bëri një panoramë të përgjithshme situatës së pandemisë në vend. Në një deklaratë për mediat ai tha se qeveria duhet të bëjë një menaxhim më të mirë të situatës, për të ulur rastet e infektimeve dhe vdekjeve. Mes rreshtash, ai citoi se kryeministri Rama i ka lënë Shqiptarët në