Shqipëri - Page 2

Covid-19 në Shqipëri/ Rekord viktimash në javën e fundit, ulet numri i rasteve të reja

Në Shqipëri java e shkuar shënoi një tjetër rekord të vdekjeve nga Koronavirusi, ndërsa rastet e reja u ulën, paralelisht me reduktimin e testimeve Të dhënat zyrtare të përpunuara nga Zëri i Amerikës dëshmojnë se 94 persona, ose 9 më shumë se një javë më parë, humbën jetën në spitale, shifra më e lartë e

Komisioni Rregullator ndryshon numrin e mandateve

Qarku i Dibrës dhe i Gjirokastrës do të kenë një mandat më pak në Kuvendin e Shqipërisë. Bazuar në të dhënat e Gjendjes Civile, këto dy qarqe kanë pësuar tkurrje të popullsisë dhe për pasojë, dy mandatet që do t’i hiqen do t’i kalojnë Qarkut të Tiranës, qarku më i madh në vend. Kështu, në

Drafti/ BE vlerëson ecurinë e reformave në Shqipëri

Këshilli i BE ka dalë me një draft mbi ecurinë e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. Shqipëria është vlersuar për ecurinë e reformave, megjithtë është theksuar se ende nevojitet shumë punë për të arritur në përcaktimin e një një date se kur do të mbahet konferenca ndërqeveritare. Këshilli shpreh angazhimin për

Rastet me Covid-19 në Vlorë, shtëpia e foshnjës dyshohet si vatër infektimi

Shtëpia e foshnjës në Vlorë është kthyer në një nga institucionet më të prekura sa i takon infektimeve me Covid-19. Rastet më të fundit dyshohet se kanë ardhur si pasojë e neglizhencës së një prej punonjësve, e cila është futur në turnin njëjavor, duke injoruar disa simptoma të lehta që kishte. Por, pas tamponimit rezultoi

Shqipëria në 24 orët e fundit: 557 raste të reja, 368 të shëruar dhe 12 viktima nga Covid

Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë konfirmuar 557 raste të reja me koronavirus. Gjithashtu, në spitalet dedikuar Covid-19 në Tiranë kanë ndërruar jetë 12 qytetarë. Ndërkohë betejën me virusin e rrezikshëm e kanë fituar 368 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit. NJOFTIMI I PLOTË: Ministria e Shëndetësisë: 1948 testime, 368 të shëruar, 557 raste të

Reagon Bashkia e Tiranës: Familja e prekur nga tërmeti u dëmshpërblye me 3 milionë lekë dhe u strehua në kontejner

Pas denoncimit të Partisë Demokratike sa i takon strehimit të dy vëllezërve Shabanaj nga Baldushku, të cilëve iu prish shtëpia nga tërmeti, ka reaguar Bashkia e Tiranës. Në deklaratën për media bashkia thotë se pas tërmetit dy vëllezërit Mersin dhe Genc Shabanaj u shpërblyen me 3 milionë lekë, me vendim të Këshillit Bashkiak, dhe më

Veliaj inspekton rrugën e re: Koha të mos pengojmë zhvillimin e qytetit për bindjet politike

Dhjetori i gjen banorët e Komunës së Parisit me një rrugë të re,që lidh rrethrrotullimin me Rr. “Robert Shvarc”, duke mundësuar kalimin më lehtë të automjeteve, biçikletave dhe këmbësorëve. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe deputeti i PS, Pandeli Majko, përuruan rrugën e re që do të shërbejë edhe si valvul shkarkimi për

Ndryshimi i adresave shqetëson KQZ, anëtarja Vukaj e infektuar me Covid-19

Në zgjedhjet e 25 prillit do të ketë 92 zona të administrimit zgjedhor, 2 më shumë se në parlamentaret e 2017. Në takimin online të KQZ, komisioneri shtetëror Ilirian Celibashi tregoi që Bashkia e Fierit dhe bashkia e Beratit do të kenë 2 ZAZ më shumë. Ndërsa anëtari i Komisionit Rregullator, Muharrem Çaka, ngriti shqetësimin