Shqipëri - Page 3

Shqipëria merr Presidencën e Nismës Adriatiko-Joniane

Shqipëria ka marrë zyrtarisht Presidencën 1-vjeçare të Nismës Adriatiko-Joniane/EUSAIR, e cila fillon nga data 1 qershor 2021. Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, gjatë takimit të dytë online të këtij forumi, theksoi se Shqipëria qëndron në të njëjtën linjë sa i përket prioriteteve dhe vendosmërisë për të rritur bashkëpunimin rajonal me një

Përfshihen nga flakët 2 baraka të komunitetit rom në Gjirokastër, digjen 3 milionë lekë poshtë dyshekut

Dy banesa në Gjirokastër janë përfshirë nga flakët. Barakat i përkisnin Skënder Trimit dhe Gëzim Rizvanit nga komuniteti rom. Nga zjarri raportohet se nuk ka njerëz të lënduar. Ka vetëm dëme materiale dhe 3 milionë lekë të djegura të cilat ndodheshin nën dyshekun e Skënder Trimit ku flinte me gruan. Njëra nga pronaret e banesë

‘Zbulimi’ i madh i Marin Memës: Kjo është shpella mister në Shqipëri, ku u gjenden qindra eshtra të njerëzve

Dokumentari ‘Gjurmë Shqiptare’ ka bërë një zbulim të madh në një shpellë në Shqipëri, ku brenda saj janë gjetur dhjetëra ndoshta edhe qindra eshtra të njerëzve. Gazetari Marin Mema, ka bërë një hulumtim të fundit me dokumentarin e tij ‘Gjurmë Shqiptare’. Ai është informuar nga dy djem se disa kilometra larg Peshkopisë ndodhet një shpellë

E pazakontë në Shkodër, breshëri mbulon rrugët

Shkodra është zgjuar sot e zbardhur, por jo nga bora por breshëri. Një fenomen i pazakontë ky për qytetin në këtë mes maji. Reshjet kanë nisur në mesnatë e sot në mëngjes breshëri kishte mbuluar të gjitha rrugët e rrugicat e qytetit. Automjetet qarkullojnë me lehtësi, pavarësisht se breshëri ka arritur në disa centimetra.

Mjekët hezitues për lehtësimin e masave antiCOVID!

Dita e djeshme shënoi festa e Bajramit ku besimtarët myslimanë që në orët e para të mëngjesit bënë faljen e Namazit. Vetëm në Tiranë u mblodhën me qindra besimtarë, ku distanca e tyre thuajse ishte e pamundur. Për kreun e urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj këto grumbullime janë me rrezik dhe se nuk duhet të bëheshin, por shtoi

Spahiu paralajmëron ‘tërmet’ në politikën shqiptare, zbulon se me çfarë do të përballet kryeministri pas shtatorit

Analisti Kreshnik Spahiu tha se kryeministri Rama ka disa sfida në këtë mandat të tretë, që përkon dhe me mandatin e Presidentit amerikan Joe Biden dhe kryeministrin e Kosovës Abin Kurtin, me të cilin tha se marrëdhëniet duhen forcuar. Kjo treshe sipas Spahiut do prodhojë ngjarje të rëndësishme në rajon. “Shqipëria është në një periudhë

“Akoma nuk është hapur nga bora rruga e Thethit”, Fisnik Muça tregon problematikat e turizmit malor

Fisnik Muça aktivist, guidë e turizmit malor tha për gazetaren Ilva Tare se turizmi malor, ndryshe nga ai detar nuk ka pasur ndikim negativ për shkak të pandemisë, përkundrazi interesi për të është rritur gjatë kësaj periudhe. Ai evidentoi disa nga problematikat me të cilat përballet turizmi malor kryesisht në Veri dhe një nga aktualet

Tre vrasje në një muaj / Lëvizje të papritura në drejtorinë e policisë së Elbasanit

Lëvizje në drejtorinë e policisë së Elbasanit. Ngjarjet e ditëve të fundit që kanë tronditur qytetin e Elbasanit kanë vënë në lëvizje strukturat e rendit. Shefi i hetimit, Gjon Gecaj, është transferuar në sallën operative të drejtorisë së policisë Lezhë. Në vendin e tij emërohet Krenar Guçe. Ai ka qenë më parë shef i sektorit

AlbanianEnglishMacedonian