Shqipëri - Page 3

Një i ri vetëvaret në banesë, gjendet pa jetë nga i vëllai

Një 25-vjeçar, me inicialet A.M., dyshohet se është vetëvarur në banesën e tij në rrugën “Halit Haxhia”, në zonën e Babrrusë në Tiranë. Policia thotë se viktima është gjetur i pa jetë nga vëllai i tij. Pa dhënë shumë detaje mbi ngjarjen e dhimbshme. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e

Hetim ndërkombëtar për mbetjetet sanitare COVID-19, 102 të arrestuar

Policia e Shtetit ka njoftuar për dy operacione të përbashkëta zhvilluara me Europol, Interpol dhe agjenci të tjera ligjzbatuese. Që nga shpërthimi i pandemisë COVID-19, Europol identifikoi rritjen e rasteve të trajtuara lidhur me shpërndarjen e paligjshme të mbeturinave sanitare dhe për këtë shkak nisi operacionin “Retrovirus”. Policia informon se oficerët kanë kryer inspektime dhe kontrolle në impiantet dhe mjetet e transportit të mbetjeve sanitare,

“Rindërtimi”/ PD akuza qeverisë: Qytetarët do hyjnë në shtëpi në korrik të 2022

Partia Demokratike nëpërmjet ish-deputetit Gent Strazimiri ka denoncuar qeverinë dhe institucionet përgjegjëse për rindërtimet pas tërmetit të 26 nëntorit se po vonohet ky proces. Strazimiri ka thënë se ka dokumente zyrtare që vërtetojnë se të prekurit do të hyjnë në shtëpitë e tyre në korrik të vitit 2022. “Dokumentet zyrtare provojnë se qytetarët e prekur

Papunësia në Elbasan në shifra alarmante

Një ndër premtimet e kryebashkiakëve të 7 bashkive të qarkut të Elbasanit ishte hapja e vendeve të reja të punës. Ky premtim ka mbetur vetëm në letër. Sipas shifrave zyrtare të marra nga Zyrat e Punës dhe drejtoritë përkatëse të shërbimit të punësimit të qarkut të Elbasanit, nuk kemi një rritje të të punësuarve, por

Identifikohet viktima, ky është 60-vjeçari që u hodh nga kati i tretë i spitalit në Tiranë

Identifikohet pacienti 60-vjeçar, që i dha fund jetës mesnatën e kaluar, duke u hedhur nga Spitali Covid-2 “Shefqet Ndroqi”. Balkanweb raporton se i ka dhënë fund jetës në mënyrë tragjike shtetasi Leonard Skabona, nga Rrësheni. 60-vjeçari ishte shtruar prej 10 ditësh te “Shefqet Ndroqi”, pasi ishte infektuar me koronavirus, por gjendja e tij shëndetësore ishte

Me mision në Durrës, kuksianit i kapen kallëpe tritoli, granata dhe armë

Policia e Durrësit ka sekuestruar 1 armë zjarri, 19.5 kallëpe tritol, 10 kapsolla detonatore, 20 granata ofensive dhe 20 ndezësa. Në pranga ka rënë poseduesi i tyre i cili do ti shiste kundrejt fitimit. “Në kuadër të  operacionin policor të koduar “Mbikalimi”,u arrestua në flagrancë shtetasi N. K., 47 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar

Politikanët e vjetër apo të sotëm?/ Kocaqi: Ata ishin më të shkolluar, këta vijnë nga hiçi

Historiania shqiptare Elena Kocaqi gjatë një intervistë për RTV Ora ka bërë një dallim mes politikanevë shqiptar në kohën e pavarësisë dhe politikanë të ditëve të sotme. Kocaqi ka thënë se për të, politikanët e atëhershëm kanë qenë më të shkolluar dhe ishin pjesë e administratave të mëdha, teksa për politikanët e sotëm ka thënë se

“Troket” dimri

Ulja e temperaturave ka sjellë reshjet e para të dëborës në verilindje të vendit, të cilat kanë nisur që prej orëve të mbrëmjes së djeshme. Reshje bore janë regjistruar në Shishtavec të Kukës, Has dhe Tropojë. Flokët e parë të dëborës janë regjistruar dhe në Prishtinë dhe zona të tjera të Kosovës. Drejtoresha e Shërbimeve

Pacienti 60-vjeçar vret veten, Policia: U hodh nga spitali pas mesnate

Policia e Shtetit njoftoi se sot më datë 30 nëntor 2020, “rreth orës 00:30, dyshohet se është vetëhedhur nga lartësia e një spitali shtetasi L.S.,60 vjeç, i cili për pasojë ka ndërruar jetë. Sipas Policisë, “grupi hetimor dhe sherbimet e Policisë ndodhen në vendngjarje dhe vijojnë punën për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.” Policia nuk

Brataj: Nëse mbushen spitalet, do t’iu trajtojmë në stadiume, hotele, korridore…

Pavarësisht rritjes se rasteve me koronavirus spitalet COVID kanë ende kapacitetet mjaftueshëm për të trajtuar të sëmuret. Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, thotë se janë parashikuar te gjitha skenarët dhe qytetareve nuk do t’iu mungoje asnjë moment shërbimi. “Deri tani janë ezauruar disa skenarë, jemi tek skenari 3 do hapet COVID4, kur t’i mbushim