Maqedoni

Kryetari i Çairit Visar Ganiu takon myftiun Qenan Ismaili

Me rastin e Fitër Bajramit, sot kryetari i Komunës ë Çairit, Visar Ganiu, vizitoi Myftininë e Shkupit, ku u prit nga myftiu Qenan Efendi Ismaili. Ganiu thekson se në Myftininë e Shkupit ka hasur në një mikëpritje të sinqertë, ndërsa me myftiun kanë bashkëbiseduar për shumë çështje që janë të rëndësishme për qytetarët. Njëkohësisht, kryetari

Fitër Bajrami, Airifi vizitë në muftininë e BFI-së në Kumanovë

Me rastin e festës së Fitër Bajramit, sot më 14.05.2021 Muftininë e BFI-së në Kumanovë e vizitoi Kryetari i Komunës së Likovë z.Erkan Arifi. Kryetari u prit nga Muftiu Abedin ef.Imeri dhe operativa e Muftinisë. Qëllimi i vizitës ishtë që Kryetari i Komunës së Likovës z.Erkan Arifi të gjithë besimtarëve të konfesionit fetarë islam t`iu

Osmani: Me Shqipërinë nuk e pengojmë njëra tjetrën, por e ndihmojmë

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria mbështesin njëra-tjetrën në rrugën drejt integrimit evropian, dhe në atë rrugë ato vetëm mund ta ndihmojnë njëra-tjetrën dhe asnjëherë të pengohen mes vete.” Kryediplomati Bujar Osmani është decid kur konfirmon se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë të gatshme për ta ndihmuar njëra tjetrën, pa pengesa, deri në anëtarësimin e

RMV/ Nesër protesta kundër digjitalizimit të librave

Po i bëjnë gati transparentët për protestën e nesërme. Prindërit të cilët nuk dëshirojnë që fëmijët e tyre të mësojnë me tabletë nesër do të protestojnë në të gjitha qytetet e vendit. Kërkojnë nga ministria e Arsmit të heq dorë nga ligji i cili parasheh digjitalizimin e librave shkollor. Fisnik Rustemi prind i tre fëmijëve

Bujar Osmani: Me Shqipërinë nuk e pengojmë njëra tjetrën, por e ndihmojmë

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria mbështesin njëra-tjetrën në rrugën drejt integrimit evropian, dhe në atë rrugë ato vetëm mund ta ndihmojnë njëra-tjetrën dhe asnjëherë të pengohen mes vete.” Kryediplomati Bujar Osmani është decid kur konfirmon se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë të gatshme për ta ndihmuar njëra tjetrën, pa pengesa, deri në anëtarësimin e

Mickoski i del në mbrojtje Izraelit: Gjuajtja e raketave prej Gazës është e papranueshme!

“Me vëmendje e ndjekim situatën në Izrael, dhe rritjen e dukshme të dhunës, përfshirë edhe sulmin e vazhdueshëm raketor nga Gaza drejt Izraelit”, kështu ka nisur reagimin e tij ndaj përleshjeve raketore të fundit në Lindjen e Mesme, lideri i opozitares VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski. Ai ka vlerësuar, se është e papranueshme gjuajtja me raketa prej

Hoxha: Fermerëve me ligjin e ri ju mundësohet blerja e tokës shtetërore që e shfrytëzojnë

“Në asnjë rast fermerët që janë shfrytëzues të tokës në këtë moment nuk do të privohen nga kjo e drejtë. Qëllimi i ligjit për shitjen e tokës bujqësore është pozitiv, nëse ata duan të investojnë, do të jenë në gjendje që të blejnë tokën,” tha ministri i Bujqësisë Arianit Hoxha në një paraqitje në emisionin

Hoxha opozitës: Nëse votoni ndryshimet të hënën, paratë u lëshohen duhanprodhuesive deri të premten

Për akuzat e Tripunovskit se subvencionet nuk janë paguar, Ministri Arjanit Hoxha u përgjigj se kjo nuk është e vërtetë dhe se subvencionet paguhen brenda afatit ligjor. Ai gjithashtu shtoi se derisa opozita të kalojë ndryshimet në ligjin për bujqësinë dhe zhvillimin rural, i cili është në procedurën parlamentare, paratë për prodhuesit e duhanit nuk

Bytyqi : Përmes dialogut dhe bashkëpunimit të ndërsjellë të përpilojmë politika me të cilat do të bëjmë rajon konkurrues

Zv. kryeministri Fatmir Bytyqi me ftesë të bashkëkryesuesve të Forumit të investimeve të odave (KIF) për Ballkanin Perëndimor, Marko Çadezh dhe Branko Azeski, sot mori pjesë në mbledhjen e Bordit drejtues të KIF-it e cila u zhvillua në hapësirat e Odës ekonomike të Serbisë në Beograd. Në mbledhje, kryetarët e gjashtë odave ekonomike nga rajoni

ASH-AAA-ja përshëndet vendimin e Pendarovskit, Ligji për ndërtimet të kthehet në Kuvend

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa përshëndet vendimin e presidentit Stevo Pendarovski, për të rikthyer në Kuvend Ligjin me të cilin pushteti dhe opozita maqedonase tentuan të kontrabandojnë legalizimin e krimeve urbane – thuhet në një komunikatë nga koalicioni ASH-AAA. Vendimi i Pendarovskit edhe një herë konfirmoi atë që ne si opozitë shqiptare alarmuan si në

AlbanianEnglishMacedonian