Galileo

iOS 15 bëhet i disponueshëm për shkarkim

Apple lançoi ditën e sotme iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 dhe tvOS 15 për iPhone, iPad, Apple Watch dhe Apple TV. Përdoruesit nuk do të shohin menjëherë përditësimet por do të ofrohen gradualisht për të gjithë përdoruesit. Aplikacionet FaceTime dhe Messages janë përmirësuar në iPhone dhe iPad. Me FaceTime e ri vjen audio hapësinore

Google ka penguar konkurrencën me sistemin operativ Android

Google ka penguar konkurrencën dhe zhvillimin e rivalë Android në Indi thanë autoritetet e vendit të dytë më të madh në botë për nga popullsia. Në 2019-ën Komisioni për Konkurrencën në Indi hapi një hetim nëse Google kishte abuzuar me dominimin e Android në treg. Në hetim thuhet se Google ka përdorur muskujt e saj

Internet satelitor i Starlink del nga faza eksperimentale në Tetor

Interneti satelitor Starlink i kompanisë së Elon Musk SpaceX do të përmbyllë fazën e testimit së shpejti. Në rrjetin social Twitter Musk ju tha ndjekësve të tij se Starlink do të dalë nga faza eksperimentale muajin e ardhshëm. Teorikisht muaji Tetor duhej të jetë momenti ku përdoruesit nga e mbarë bota mund ta përdorin internetin

Rritet ndjeshëm aktiviteti kriminal në Telegram për shkak të enkriptimit

Kriminelët kibernetikë kanë përdorur Telegram prej vitesh sepse është një komunikim i enkriptuar dhe i lehtë për tu përdorur. Sipas një hetimi të fundit nga Financial Times dhe grupit të inteligjencës kibernetike Cyberint, ka pasur një rritje me 100% të përdorimit të Telegram nga kriminelët kibernetikë. FT tha se rritja e aktivitetit kriminal u vu

70 НАГРАДИ ВО ПРВОТО КОЛО ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ИГРАЈ БЕЗ НЕРВОЗИ И МЕРЦЕДЕС ВОЗИ“ НА ЕДИНСТВЕНАТА ЛЕГАЛНА ПЛАТФОРМА ЗА ИНТЕРНЕТ ИГРИ НА СРЕЌА ВО ЗЕМЈАВА, 2win.mk

Во тек е првото коло од големата наградна игра „ИГРАЈ БЕЗ НЕРВОЗИ И МЕРЦЕДЕС ВОЗИ“ на  Видеолотарија Казинос Австриј, која предизвикува огромно внимание. Наградната игра со 2 автомобили Мерцедес, 12 скутери, 16 велосипеди, 20 електрототинети, 12 таблети,  16 паметни телефони, 8 лаптопи, 18 паметни часовници и 316 парични награди, е достапна онлајн преку единствената легална

SpaceX transmeton live udhëtimin e parë civil në hapësirë

Fluturimit të parë privat civil në hapësirë të SpaceX i erdhi fundi ditën e Shtunë kur mjeti hapësinor u rikthye në tokë. Kompania transmetoi live zbritjen e kapsulës Crew Dragon në Tokë, konkretisht në brigjet e Floridas. Në bordin e saj ishin Jared Isaacman dhe tre civilë të tjerë ndërsa qëllimi i këtij fluturimi ishte

Ekspozita World Press Photo 2021 rikthehet në Tiranë

Ekspozita World Press Photo 2021, që prezanton gazetarinë vizive më të mirë të vitit të kaluar do të hapet në Sheshin “Skenderbej” në Tiranë, në datat 20 shtator – 10 tetor 2021. Kjo ekspozitë e hapur organizohet në kuadër të 50 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Holandës. Ajo prezanton fituesit e Konkursit World

Njeriu i cili popullarizoi kompjuterin e shtëpisë ndahet nga jeta

Shpikësi Britanik Sir Clive Sinclair i cili popullarizoi kompjuterin e shtëpisë dhe shpiku makinën llogaritëse të xhepit, u nda nga jeta në moshën 81 vjeçare. Dis aprej produkteve të Sir Clive ishin seritë ZX të kompjuterëve dhe makina famëkeqe elektrike C5. Vajza e tij tha se deri në momentin e fundit kur u nda nga

V+O hap zyrën e re në Maqedoninë e Veriut dhe zgjeron praninë në Evropën Juglindore

V+O në Maqedoninë e Veriut do të ofrojë shërbime strategjike komunikimi dhe këshillimi për kompanitë, markat dhe organizatat globale dhe vendase, që veprojnë në tregun lokal. Këto shërbime do të përfshijnë, ndër të tjera, planifikimin strategjik, marrëdhëniet me median, çështjet publike, angazhimin e palëve të interesuara, menaxhimin e krizave dhe çështjeve. Zyra do të drejtohet

Office 2021 debuton më 5 Tetor

Microsoft do të lançojë versionin e ardhshëm të Microsoft Office për konsumatorët komercialë ditën e sotme ndërsa për konsumatorët e zakonshëm Office 2021 mbërrin më 5 Tetor. Microsoft Office Long Term Servicing Channel (LTSC) për Windows dhe Mac do të ofrohet për përdoruesit komercialë dhe shtetëror nga dita e sotme. Office LTSC është dizajnuar për

AlbanianEnglishMacedonian