Galileo - Page 2

Versioni i fundit i Telegram një arsye për tepër për tu larguar nga WhatsApp

Telegram ka qenë një prej aplikacioneve të para që ka lejuar fshirjen manuale të mesazheve që shkëmbeni në platformë në të dy anët e komunikimit. Megjithatë me përditësimin e fundit Telegram lejon fshirjen e të gjitha bisedave automatikisht pas një periudhe kohore të caktuar. Duke përdorur këtë opsion të ri ju mund të fshini mesazhet

Twitter prezanton Super Ndjekësit, një mënyrë për të bërë para për bizneset, krijuesit dhe mediat

Rrjeti social Twitter bëri ditën e sotme një manovër të bujshme me një opsion të ri që do të shtohet në platformë quajtur super ndjekësit. Përmes këtij opsion përdoruesit e llogarive mund të tarifojnë për përmbajtje ekskluzive. E gjitha kjo mund të marrë formën e cicërimave ekstra ose duke ju bashkuar një grupi komunitar apo

Tregtia elektronike, çfarë blejnë më shumë shqiptarët

Ndërmarrjet po bëhen më të shëndetshme në aspektin teknologjik dhe zhvillimit të tregtisë elektronike, tregojnë shifrat më të fundit të Institutit të Statistikave në lidhje me përdorimin e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit. Gjatë vitit 2020 ndërmarrjet që kanë përdorur kompjuter për qëllime pune përfaqësojnë 98.3% të ndërmarrjeve ekonomike, një shifër kjo në rritje krahasuar

Nvidia rrit me 10% fps për kartat grafike RTX 30

Nvidia lançoi ditën e sotme mbështetjen për Resizable BAR, një funksion i PCI Express i cili rrit fps e lojërave me 10%. Karta grafike RTX 3060 e lançuar së fundi është ndër të parat që përfiton nga kjo teknologji e cila bën të mundur që disa procesor të kenë akses të plotë në fuqinë grafike

Marketplaces quhet shërbimi i Linkedin për punësimin e freelancerave

Linkedin raportohet se do të lançojë një shërbim të ri ku përdoruesit mund të gjejnë dhe punësojnë profesionistë freelance. Sipas The Information ku citon dy persona të afërt me çështjen, thotë se shërbimi do të quhet Linkedin Marketplaces. Ky shërbim do të konkurrojë në mënyrë direkte me shërbime si Upwork dhe Fiverr. Shërbimi mund të

Intel apo AMD, si krahasohen procesorët në gaming

Tregu i procesorëve kompjuterik është një temë e nxehtë sot si kurrë më parë. AMD dhe Intel po luftojnë dhëmb më dhëmb për supremaci duke u përpjekur të joshin jo vetëm përdoruesit e zakonshëm por edhe entuziastët e lojërave. Rezultati? Një epokë e artë për ne ndërsa dy prodhuesit e procesorëve po shtyjnë zhvillimin e

Bill Gates: Bitcoin nuk është për mua

Themeluesi i Microsoft Bill Gates nuk ka investuar në Bitcoin tha gjatë një bisede në rrjetin social Clubhouse. Gates i tha moderatorit Andrew Sorkin se preferon të investojë në kompani që bëjnë produkte duke cituar vaksinat e disa sëmundjeve. Miliarderi nuk tha se nuk zgjedh të investojë në diçka duke nisur nga qëndrimi që kanë

Australia bëhet vendi i parë në botë që detyron Facebook dhe Google të paguajnë kompanitë mediatike

Australia ka miratuar një ligj të ri i cili do të detyrojë kompanitë teknologjike të paguajnë publikuesit për përmbajtjet e lajmeve duke i hapur kështu rrugë një veprimi të ngjashëm edhe në vend të tjera të botës. Kodi i ri, që Parlamenti i Australisë e miratoi ditën e Enjte, do të sigurohet se bizneset mediatike

1 2 3 73