Galileo - Page 3

ICT Awards dhe Banka Raiffeisen organizojnë takimin virtual me temë “Bankingu i së Ardhmes nga Fintech”

Investimi në kompani të teknologjisë financiare, Fintech, është rritur në mënyrë dramatike vitet e fundit. Financimi i Fintech në mbarë botën kaloi shifrat e 100 miliardë dollarë vitin e kaluar dhe në vitet e ardhshme këto investime do të rriten në mënyrë të ndjeshme. Kompanitë Fintech i gjejmë kudo në botën e biznesit, nga shërbime

Microsoft më në fund ridizajnon ikonat që prej Windows 95

Microsoft më në fund do të rifreskojë disa ikona në Windows të cilët datojnë që prej Windows 95. Gjiganti i softuerit gradualisht ka nisur një rimodelim të ikonave në Windows 10 si pjesë e një përditësim madhor që do të vijë këtë vit. Në Mars kemi parë disa ikona të reja sistemi të File Explorer,

Twitter ndryshon mënyrën sesi shfaqen imazhet

Rrjeti social Twitter bëri disa ndryshime në mënyrën sesi shfaqen imazhet kohështrirje. Në Mars nisi testimet e disa imazheve më të mëdha të paprera. Tani sipas kompanisë testimet kanë qenë një sukses dhe ka vendosur të adoptojë pamjen e re për të gjithë përdoruesit. Në Twitter për Android ose iOS, raporti standard i imazheve ishte

Blerjet online, mbetet i pandryshuar kufiri 22 euro i TVSH

Pragu i blerjeve online pa TVSH nuk do të ndryshojë edhe për 2021, pavarësisht kërkesës së Postës Shqiptare për ta rritur atë, duke vijuar të penalizojë konsumatorët që duhet të paguajnë taksa për çdo blerje që e kalon kufirin 22 euro. Nga 2019 kufiri i lejuar për blerjet online pa TVSH është 22 euro. Çdo

Facebook shton opsione të reja në Messenger dhe Instagram

Facebook prezantoi disa opsione të reja për aplikacionet e saj të komunikimit. Në listën e këtyre opsioneve janë disa të cilat bien në sy menjëherë. Konkretisht opsioni i cili tregon nëse një mesazh është shikuar nga marrësi. Tani përdoruesit do ta kuptojnë menjëherë nëse është shikuar mesazhi thjeshtë duke parë Inbox. Një tjetër opsion po

Kriptomonedha Ether vijon rritjen, vendos rekord të ri

Ether, kriptomonedha e dytë më e madhe në botë pas bitcoin, ditën e Enjte u ngjit në 3,616 dollarë duke vendosur një rekord të ri dhe marrë vëmendjen e investitorëve nga rivali kryesor. Në bursën e Bitstamp, ether u rrit me 4% në 3,569 dollarë ndërsa bitcoin ra me 0.3% në 57,353 dollarë ose 11%

Facebook i kërkohet të rishohë vendimin për përjashtim e ish presidentit Trump

Përjashtimi i Donald Trump nga rrjeti social Facebook dhe Instagram u rishikua nga Bordi i Mbikëqyrjes së Facebook duke e lënë në fuqi. Megjithatë ky bord tha se natyra e përhershme e këtij dëbimi përbën shqetësim dhe është jashtë çdo lloj penaliteti normal që rrjeti social ka aplikuar në të kaluarën. Kështu Facebook është urdhëruar

Rekord shitjesh të konsolës Nintendo Switch

Nintendo ka shitur 4.73 milionë konsola Switch tre mujorin e kaluar duke dyfishuar edhe pritshmëritë e veta. Kompania shikoi një rritje me 44% të shitjeve krahasuar me të njëjtën periudhë një vit më parë. Nintendo gjithashtu theu pritshmëritë e konsolave në tërësi duke shitur 28.38 milionë dhe dërguar në total 84.59 milionë konsola të shitur

IBM prodhon çipin i cili do të ndryshojë industrinë mobile

IBM pretendon se ka hedhur një hap madhor në teknologjinë çipeve duke prodhuar çipin e parë 2-nanometër. Kompania thotë se në këtë hapësirë ka arritur të vendosë 50 miliardë tranzistorë. Arkitektura mund të ndihmojë në rritjen e performancës me 45% me të njëjtën sasi energji që përdorin procesorët 7-nanometër ose të konsumojë 75% më pak

Apple i jep goditjen e radhës Facebook

Apple ka vendosur të shtojë hapësira të reja reklamash në App Store një javë pasi versioni i fundit i iOS kufizoi reklamimin nga kompani të tjera. Hapësira e re e reklamimit mund të përdoret në fushën e kërkimit në App Store ngjitur me rezultatet e kërkimit. Javën e kaluar iOS 14.5 aplikoi kufizime strikte të

AlbanianEnglishMacedonian