Maqedoni - Page 2

Digjen disa kontejnerë të mbeturinave në Shkup (Video)

Autorë të panjohur sot kanë djegur tre kontejnerë për mbeturina në Lagjen e Dibrës në Shkup, duke shkaktuar dëme të mëdha materiale, njoftojnë nga Qyteti i Shkupit. “Falë reagimit të shpejtë të zjarrfikësve të Shkupit, zjarri nuk u përhap në ndërtesat përreth dhe automjetet në afërsi. Kontejnerët e shkatërruar do të zëvendësohen me të reja”,

GRUBI – ARIFI: Bashkëpunimi qeveri-komunë sjell përfitim për qytetarët

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi sot në kabinetin e tij priti kryetaren e komunës së Tetovës, Teuta Arifi, informon GAZETA.MK Të dy bashkëbiseduesit diskutuan për projektet e realizuara deri më tani për Tetovën. Grubi në faqen e tij zyrtare në facebook ka shkruar se me Arifin

Qeveria: Rritet paga mesatare neto, krijojmë kushte

Paga mesatare e paguar neto për të punësuar në muajin nëntor të vitit 2020 është 27.588 denarë dhe është më e lartë për 7% në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, më saktë për 1.801 denarë. Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, në nëntor të vitit 2020 në krahasim me muajin

Kasami në Ankara takon nënkryetarin e AKP-së, Kurtulmush

Sot së bashku me deputetin dhe nënkryetarin e kuvendit të Maqedonisë së Veriut Fadil Zendeli, si dhe zv.ministrin e Kulturës z. Sedat Sulejmani qëndruam për vizitë zyrtare në Ankara të Turqisë, ku u mirëpritëm nga z. Numan Kurtulmush, nënkryetar i partisë më të madhe të Turqisë AKP kështu ka deklaruar lideri i Lëvizjes Besa Bilall

RMV/ Në repartet infektive po mjekohen 610 pacientë me Kovid-19

Në 24 orët e fundit në kovid-qendrat në spitalet e vendit është paraqitur se po mjekohen gjithsej 330 pacientë pozitivë dhe suspektivë me koronavirus, kumtoi Ministria e Shëndetësisë. Në spitalin në Manastir janë hospitalizuar 31 pacientë pozitivë dhe suspektivë me Kovid-19. Në spitalin në Shtip janë hospitalizuar 26 pacientë. Në repartin infektiv në Tetovë ka

Takimi Xhaferi – Vucas

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, u takua me ambasadorin e Republikës së Austrisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Sh.T. Georg Vucas. Kryetari Xhaferi shprehu kënaqësi që në parlamentin austriak para do kohe u formua Grupi i Miqësisë me Kuvendin dhe    që kryetarja e Grupit, znj. Stefani Krisper,

Votohet ligji, regjistrimi i popullsisë në prill

Me 62 vota “pro”, asnjë “kundër” dhe asnjë “të përmbajtur”, Kuvendi i Maqeonisë së Veriut, votoi sot ligjin për Regjistrimin e Popullsisë. Opozitarja maqedonase VMRO-DPMNE bojkotoi votimin dhe nuk ishte aspak e pranishme në sallë, përveç përveç koordinatorit të grupit parlamentar, Nikolla Micevski, i cili bëri vërejtje procedurale. Opozita shqiptare, koalicioni Aleanca për Shqiptarët-Alternativa, e

Maturantët e bojkotojnë mësimin, kërkojnë më pak lëndë në maturën shtetërore

Maturantët sot nuk u përfshinë në mësimin onlajn dhe në fillimin e gjysmëvjetorit të dytë të vitit shkollor. Të organizuar nga Unioni i nxënësve të shkollave të mesme, filluan bojkotin sepse kërkojnë dy në vend të katër (tre lëndëve eksterne dhe një internet) nga matura shtetërore – në kundërshtim me qëndrimin e MASH-it se ky

Padi penale kundër një anëtareje të Këshillit Drejtues të SHA MEPSO për punë të papërgjegjshme

Drejtoria për Polici Financiare shtroi padi penale kundër një ish-anëtareje të Këshillit Drejtues të SHA MEPSO për punë të pandërgjegjshme në shërbim, pasi si projekt menaxhere përgjegjëse ka nënshkruar dhe konfirmuar pranim dhe implementim, ndërsa me atë i ka mundësuar pagesë një biznes sistemi informues, të furnizuar nga Konzorciumi King ICT SHPKNJP Shkup dhe King

MPB-ja regjistron 358 shkelje për mos mbajtje të maskës

Gjatë 24 orëve të fundit (20/21.01.2021) në gjithë territorin e vendit MPB-ja ka regjistruar gjithsejtë 358 shkelje për mos mbajtje të maskës mbrojtëse, si masë preventive për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Nga Ministria për Punë të Brendshme në vazhdimësi apelojnë për respektim të masave dhe protokolleve të miratuara nga Qeveria e të cilat kanë