Kosovë - Page 2

Procesi mësimor nga sot në objekte shkollore, kërkohet respektimi i masave

Qeveria e Kosovës ka vendosur që 19 prilli në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, të vazhdojë sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë COVID-19. Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë thirrje për respektim të masave në mënyrë që

12,433 raste aktive me coronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 101.517 raste nga 500.112 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.072 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 87.012 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.433. Një ditë

Edhe kjo javë me vranësira dhe reshje shiu

Në parashikimi i motit për këtë javë Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur së do të mbaj mot i vranët dhe me reshje shiu. Sot do të mbaj mot i vranët dhe me reshje shiu ndërsa në viset malore parashihen edhe reshje bore. Gjatë ditës së martë do të ketë vranësira dhe

Deri me tani mbi 16 mijë qytetarë të Kosovës janë vaksinuar kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se 16 mijë e 132 qytetarë të Kosovës janë vaksinuar kundër Covid-19. Qytetarët janë vaksionuar me me dozat e vaksinës AstraZeneca. 24.000 doza të kësaj vaksine Kosova i ka pranuar nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ndërkohë Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia sonte nuk kishte datë

Lajm i trishtë, vdes nga Covid-19 i riu nga Deçani

Si pasojë e infektimit me Covid-19, sot ka ndërruar jetë i riu nga Deçani, Alban Muslijaj. Albani vdiq në moshën 38-vjeçare. I ndjeri ishte një ndër frizerët më të mirë në Kosovë. Gjendja me Covid-19 në Kosovë vazhdon të jetë alarmante. Që nga shfaqja e pandemisë e deri më tani janë raportuar 2.072 raste të

Me vetë iniciativë, të rinjtë e fshatit Zaplluxhë instalojnë ndriçimin e rrugëve

Të rinjtë e fshatit Zaplluxhë, të komunës së Dragashit kanë marrë një iniciativë të madhe në të mirë të komunitetit. Ata kanë vendosur ndriçim në rrugët e fshatit me vetë iniciativë. Grupi i të rinjve “Rinia e fshatit” ka mbledhur fonde nga bashkatdhetarët dhe me ndihmën e tyre janë blerë pajisjet e nevojshme për ndriçimin

Punëtori i PTK-së e humb betejën me koronavirusin

Edhe një punëtor i Telekomit e ka humbur betejën me koronavirusin. Lajmin e ka bërë publik Federata Sindikale e Punëtorëve të PTK-së, përmes një postimi në rrjetet sociale. Njoftimi i plotë: Njoftim Mortor Me pikëllim të thellë, morëm lajmin për humbjen e betejes me Covid-19 të kolegut tonë nga Rahoveci Jeton Sokoli FSP-PTK u shprehë

Ndalohen dhe më pas lirohen tetë serbë nga policia në Vushtrri

Mesditën e sotme një grup prej tetë personash nga Serbia janë shoqëruar për në Stacionin Policor në Vushtrri, pasi të njëjtit dyshohet se kishin bërë disa video-inçizime te Kalaja e qytetit. Grupi i shtetasve serbë është intervistuar dhe më pas me vendim të prokurorit janë lënë të lirë. Lajmin për media e ka konfirmuar zëdhënësi

AlbanianEnglishMacedonian