Kosovë - Page 3

Haradinaj ndan medalje për familjen e Avdyl Gjocaj, për kontribut në çështjen kombëtare

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ndarë mendaljen “Me besim në Zot, atdhe e shtet” për kontribut të jashtzakonshëm në çështjen kombëtare, për z. Avdyl Gjocaj, pas vdekjes. Sipas tij, familje të tilla, si familja e Avdyl Gjocajt nga Juniku, i kanë dhënë kahje rrugëtimit tonë të përbashkët për liri! Postimi në Facebook: Kam ndarë

​Java në vijim me mot të paqëndrueshëm dhe me reshje shiu

Moti i paqëndrueshëm që po mban në fundjavë, do të mbetet edhe gjatë javës në vijim. Të hënën sërish priten reshje shiu, vende-vende edhe mund të jenë pak më intensive, e të martën të shoqëruara edhe me bubullima. Sipas Prishtina Weather, ditën e mërkurë e të enjte do të ketë intervale më të gjata me

Bulliqi dhe Konjufca bëjnë homazhe pranë varreve të 70 viktimave civil të vrarë në Dyz dhe Koliq

Kryetari i Podujevës, Shepjtim Bulliqi dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, kanë bërë homazhe bërë homazhe pranë pllakës përkujtimore dhe varreve të 70 viktimave civil të vrarë më 18 prill 1999 në Dyz dhe Koliq. “Dëshmorët dhe martirët e rënë për lirinë e vendit janë treguesi i qëndresës dhe sakrificës për lirinë e vendit”, ka

4 të shëruar dhe 1 rast i ri me covid sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit, në territorin e Komunës së Malishevës, katër persona janë shëruar nga covid-19, ndërsa është regjistruar një rast i ri. Këto të dhëna janë konfirmuar nga ana e IKSHPK-së, IRSHP në Prizren dhe QKMF-së në Malishevë, në komunikimin e rregullt me shtabin komunal emergjent në Malishevës, si dhe nga komunikimi me

Zhduket një person nga fshati Doblibare i Gjakovës

Gaspër J.Preçi, nga fshati Doblibare nga komuna e Gjakovës, (68) është zhdukur me 13.04.’21. (martë) deri më sot ende nuk ka asnjë gjurmë në lidhje me të. Gaspëri ishte nisur nga fshati i vet në drejtim të qytetit, dhe rasti është paraqitur në organet policore të kësaj komune. Mirëpo deri më tani nuk ka ndonjë

​Pacolli bën homazhe në Makoc: Kjo ishte zona më e përgjakur e Gollakut

Në ditën e Dëshmorëve të Komunës së Prishtinës, nënkryetari i kësaj komune, Selim Pacolli bashkë me përfaqësues të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) kanë bërë homazhe tek Kompleksi Memorial i Dëshmorëve në Makoc. Pacolli tha se dhe pas 22 viteve nuk zbehet kujtimi për dëshmorët e kombit dhe martirëve. Ai u

Shpend Ahmeti nderon dëshmorët e Prishtinës, tregon pse nuk bëri homazhe

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti për dallim nga krerët më të lartë të shtetit, që bënë homazhe fizikisht para varrezave të dëshmorëve në Prishtinë, ai ka zgjedhur që virtualisht t’i nderoj ata, duke respektuar masat anti-COVID. “Në pamundësi të tubimit fizik, sot virtualisht përulemi para dëshmorëve të Prishtinës.  Ju themi familjeve që në vend të

PRAK: Menaxhimi i pandemisë u shoqërua me shumë probleme, u shkelën të drejtat e pacientëve

Evropa sot shënon ditën e të drejtave të pacientëve, ku Kosova është anëtare që nga viti 2013. Me këtë rast, Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë ka reaguar për problemet me të cilat janë përballur pacientët gjatë kësaj kohe sa ishte shfaqur pandemia COVID-19. Sipas kësaj shoqate, menaxhimi i pandemisë u shoqërua me

Sulmi fizik ndaj mjekut dhe infermieres në Pulmologji, reagon ShSKUK

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, është njoftuar nga Klinika e Pulmologjisë, se dje derisa po ofronin kujdesin shëndetësorë për pacientët, rreth orës 16:00, në vendin e tyre të punës, nga ana e një familjari, janë sulmuar fizikisht, mjeku, G.H dhe infermierja, T.N. “ShSKUK dënon ashpër sulmin ndaj stafi shëndetësorë, i cili ishte duke

Haradinaj në Ditën e Dëshmorëve të Prishtinës: Ta ruajmë këtë liri si vlerën më të shenjtë

Kryetari i Aleancës Ramush Haradinaj, ka kujtuar përmes një postimi, Ditën e Dëshmorëve të Prishtinës. Ai po ashtu ka kujtuar, Masakrën e Makocit, Betejën e Marecit, si dhe njësitë e UÇK-së që kanë operuar në territorin e komunës së Prishtinës. Haradinaj mes tjerash shkroi se misioni ynë historik u realizua ‘Fal heroizmit të luftëtarëve dhe

AlbanianEnglishMacedonian