Disa mënyra të thjeshta dhe efektive për rritjen e flokut tuaj

Procesi i rritjes së flokëve tuaj mund të jetë sfidues dhe madje zhgënjyes. Mund të duket sikur keni bërë gjithçka siç duhet, por ende nuk po shihni shumë përparim. Edhe pse ka shumë produkte për kujdesin e flokëve në treg që thuhet se rrisin flokët tuaj, Bright Side sugjeron disa mënyra që  janë të thjeshta dhe efektive.

Shtoni kripë në shampon tuaj.

Mbajtja e lëkurës së kokës tuaj të shëndetshme është një nga hapat më të rëndësishëm që mund të ndërmerrni për të arritur flokët e ëndrrave tuaja. Përzierja e kripës me shampon tuaj është një mënyrë e lehtë për t’i shtuar volum flokëve tuaj dhe për të ndihmuar skalpin tuaj të qëndrojë pa yndyrë për më gjatë.

Vendos një kapele.

Megjithëse vitamina D është thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, të qenit shumë në diell mund të dëmtojë jo vetëm lëkurën, por edhe flokët tuaj. Ekspozimi i tepërt në diell mund të ndikojë në strukturën e flokëve tuaj dhe të dobësojë proteinat e tyre. Mjekët madje rekomandojnë aplikimin e kremit kundër diellit në lëkurën e kokës nëse vëreni se flokët po hollohen.

Thajini flokët në mënyrë natyrale

Tharësja e flokëve ju ndihmon t’i thani flokët më shpejt, por në të vërtetë do të dobësoni fijet tuaja.

Flokët e dehidratuar këputen lehtësisht dhe nuk mund të rriten.

Ndërroni këllëfin e jastëkut.

Ndërrimi i këllëfëve të jastëkëve tuaj prej pambuku me ato të mëndafshta mund të përmirësojë cilësinë e përgjithshme të flokëve dhe të ndihmojë flokët tuaj të rriten më shpejt. Fijet e pambukut krijojnë fërkime, e cila nga ana tjetër dobëson flokët tuaj dhe i heq lagështinë natyrale. Mëndafshi ka një sipërfaqe shumë më të lëmuar dhe lejon që flokët tuaj të rrëshqasin mbi të ndërsa flini, duke ndihmuar në reduktimin e këputjes së majave.

Krihini flokët para se të shkoni në shtrat.

Edhe pse të flini me flokë të pakrehura mund të duket joshëse, veçanërisht kur jeni të lodhur, të shpenzoni disa minuta duke i krehur ato në fakt mund të sjellë përfitime për flokët tuaj.

Krehja e flokëve ju lejon që të shpërndani vajrat e skalpit të kokës në të gjitha fijet e flokët, gjë që i bën ato të duan më të hidratuar.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

ВМРО-ДПМНЕ не трпи критики на сметка на Арсовска, распали по градоначалниците на СДСМ и ДУИ

Story i radhës

Mbi 13.000 raste aktive me coronavirus në Maqedoni

Të fundit nga