Zelensky thirrje shteteve aziatike: Bashkohuni për të ndalur cunamin e pushitmit brutal rus në Ukrainë

Volodymyr Zelensky ka folur sot para politikanëve japonezë.

Ai ju bëri thirrje që të bashkohen përpjekjet e shteteve aziatike – partnerëve për të stabilizuar situatën që po ndodh aktuaisht në Ukrianë, raportojnë mediet ukrainase, transmeton Bota sot”.

“Ju u bëtë shteti i parë në Azi që filloi një presion vërtet të fortë ndaj Rusisë për të rivendosur paqen, e cila mbështeti sanksionet kundër Rusisë.

Dhe ju inkurajoj që të vazhdoni ta bëni këtë. Ju bëj thirrje që të bashkoni përpjekjet e shteteve aziatike – partnerëve tuaj për të stabilizuar situatën. Që Rusia të kërkojë paqen dhe të ndalojë cunamin e pushtimit brutal të Ukrainës.” ka thënë presindeti ukrainas Volodymyr Zelensky.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Konflikti në mes civilizimit dhe primitivizmit njerëzor

Story i radhës

Kroos: Kisha një plagë që duhej qepur me tri qepje

Të fundit nga