Ukraina kërkon një arkitekturë të re të sigurisë europiane dhe botërore/ Nuk duhet të trokasim në dyert e BE-së

“Jam absolutisht skeptik për të trokitur më tej në dyert e Brukselit!”, shprehet thuajse i revoltuar gjenerali ukrainas, Leonid Golopatyuk, për shkak të hezitimit të vendeve të BE-së për ta ndihmuar Ukrainën në luftë.

Ai beson se më mirë është të mbështeten në koalicione dhe aleanca trepalëshe, pasi rezultatet e kërkuara do t’i arrijë edhe ashtu Ukraina.

“Vetëm në kuadër të dy koalicioneve dhe aleancave trepalëshe të mbrojtjes mund të arrijmë rezultatin që na duhet. Jam mbështetës i krijimit të një koalicioni rajonal të mbrojtjes”, thotë ai.

Image

Gjenerallejtënant Golopatyuk qysh në vitin 2020 kishte alarmuar në një konferencë të OSBE-së, se Rusia mund ta sulmonte befasishëm Ukrainën

Sipas tij fillimisht duhet të flasin me vendet anëtare të NATO-s, të cilat janë të gatshme ta armatosin Ukrainën dhe ta ndihmojnë që ta mbulojnë hapësirën ajrore mbi Ukrainë.

“Duhet të flasim me vendet anëtare të NATO-s që janë të gatshme të na japin ndihmë në armatim, mbyllje qiellore, ofrim mjetesh për mbrojtjen ajrore, brenda aleancave të mbrojtjes”, thotë gjenerali Golopatyuk në një intervistë për ArmyInform.

Gjenerallejtënant Golopatyuk qysh në vitin 2020 kishte alarmuar në një konferencë të OSBE-së, se Rusia mund ta sulmonte befasishëm Ukrainën, pasi i kishte vendosur afër kufirit ukrainas tre grupe trupash të gatshme për sulm të papritur.

“Që nga sot, afër kufirit me Ukrainën janë vendosur tashmë tre grupe të kombinuara, të cilat janë në gjendje të kryejnë veprime të papritura sulmuese në Ukrainë pa mobilizim dhe me masa minimale përgatitore”, kishte thënë Golopatyuk, kreu i Drejtorisë kryesore të Bashkëpunimit Ushtarak dhe Operacioneve Paqeruajtëse të Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjatë një takimi në internet të Forumit të OSBE-së për Bashkëpunim për Sigurinë, transmetonte Ukrinform.

Një model i ri i sigurisë

Ky gjeneral sot po e fajëson OSBE-në, OKB-në dhe NATO-n, që nuk bënë asgjë për ta ndihmuar Ukrainën apo për ta evituar pushtimin rus. Kështu, që ai kërkon pas luftës të ndërtohet një model i ri i sigurisë botërore.

“Pas fitores, duhet të ndërtojmë një sistem krejtësisht të ri të sigurisë globale të botës, një sistem të ri të marrëdhënieve ndërkombëtare, me rregulla të reja të parashkruara, atë që ne e quajmë ‘e drejta ndërkombëtare’”, thotë ai.

“Me guxim duhet të themi: asnjë organizatë ndërkombëtare e sigurisë, OSBE, OKB, NATO nuk kanë punuar”.

Ai vlerëson se nëse nuk ndërtohet një model i ri i sigurisë, rreziqet do të jenë po ato, që ishin deri më tash.

“Detyra kryesore e komunitetit ndërkombëtar pas fitores sonë është krijimi i një arkitekture të re efektive të sigurisë. Nëse nuk e bëjmë, rreziqet e përsëritjes së agresioneve të tilla do të mbeten shumë të larta”, deklaron gjenerallejtënant Leonid Golopatyuk.

Sulmi që la të vdekur burrë e grua

Ndërsa, një sulm raketor nga Rusia shkatërroi plotësisht ndërtesat e banimit në Kalinovka (rajoni i Kievit), bën të ditur Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

“Dëshmitarët okularë tregojnë një histori të frikshme të shpëtimit të tyre. Një grua u vra nga një raketë ruse dhe një burrë tjetër nuk u gjet kurrë nën rrënoja”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Image

Rusia po shkatërron pamëshirshëm infrastrukturën e Ukrainës

Ky krim, është një dëshmi më shumë në radhën e dëshmive kundër krimeve të shumta të luftës, të kryera nga ushtria ruse, kundër popullatës civile, për të cilat ata do të jenë përgjegjës në Hagë.

Njoftimi përfundon me premtimin e zakonshëm tashmë të kësaj Ministrie se: “Për çdo të vrarë dhe të gjymtuar, ne do të marrim hak: në tokën tonë, ose në Gjykatën Penale Ndërkombëtare – armiku do të dënohet”.

Ushtria ruse nuk po përparon dot

Në ditën e 23-të të luftës mbrojtëse ukrainase, forcat ruse të vetmin rezultat që e kanë arritur është se ia kanë dalur që pjesërisht ta zaptojnë përkohësisht, vendbanimet dhe të vendosë kontrollin në rrugët në qarqet operative Donetsk dhe Pivdennobuzhsky, njofton Ministria e Mbrojtjes ukrainase.

Sipas kësaj ministrie forcat ruse po përpiqen të marrin masa për të rritur numrin e trupave në drejtim të Kievit, por që sipas vlerësimeve ukrainase janë duke lëvizursi njësi të pakoordinuara dhe të paafta, nën kontrollin e qarqeve ushtarake qendrore dhe lindore.

“Asnjë ndryshim i rëndësishëm në aktivitetet e forcave pushtuese nuk është regjistruar në zonat Volyn, Polissya dhe Siversky. Armiku u përqendrua në pajisjet fortifikuese të kufijve të pushtuar”, thuhet më tej në njoftim.

Ndërsa, në zonat Slobozhansky dhe Sumy, vlerësohet se njësitë e forcave ruse të pushtimit nuk po zhvillojnë operacione aktive sulmuese, armiku po rigrupohet dhe po përpiqet të krijojë mbështetje logjistike.

“Zaptuesit janë më aktiv në zbulim. Forcat terroriste ruse nuk ndalen duke u përpjekur të pushtojnë qytetin e Izyum, forcojnë grupin duke futur njësi shtesë, marrin masa për organizimin e inxhinierisë dhe logjistikës”, thuhet në raportin e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Në rajonin e Luhanskut, rusët intensifikuan sulmet në zonën e fshatit Rubizhne, ku ka sukses të pjesshëm.

Ndërsa, në rajonin e Donetskut, rusët nuk kanë kryer ndonjë sulm.

“Në drejtimin Tavriya, armiku po përpiqet të vendosë një regjim të rreptë administrativ dhe policor në vendbanimet e pushtuara përkohësisht të rajonit të Khersonit”, raportojnë me shqetësim autoritetet ukrainase.

Rusët vazhdojnë të godasë infrastrukturën civile, duke rritur sistemin logjistik të grupeve të tyre.

“Forcat e Armatosura të Ukrainës, në bashkëpunim të ngushtë me përbërës të tjerë të Forcave Mbrojtëse, po i rezistojnë agresorëve rusë, duke i shkaktuar humbje të rëndësishme fuqisë njerëzore dhe pajisjeve ushtarake”, thuhet në raport.

Humbjet e Rusisë

Derisa Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës jep të dhënat se ka vrarë deri më dje, së paku 14.200 ushtarë rus, të dhënat nga burime të tjera ukrainase, thonë:

Gjatë luftës kundër Ukrainës, Rusia humbi një të tretën e avionëve të saj.

Në 20 ditët e para të luftës, armiku përdori pothuajse të gjitha raketat me krahë të bazës detare “Kalibri” dhe komplekset e raketave Iskander, kështu që Rusia vazhdon të bombardojë me armë infrastrukturën civile dhe çerekët e banimit të qyteteve kryesore f.veprim i padiskriminuar.

Në Mariupol, ata u përpoqën të nxirrnin njerëzit nga nën gërmadhat e shkatërruara nga zaptuesit e Teatrit të Dramës Mariupol, por hynë nën zjarr. Kjo e bën të vështirë të ofrosh ndihmë.

Në Kyiv nga bombardimi i rusëve dogjën një magazinë në zonën svyatoshins ʹkomu, 2 persona humbën jetën. 21 njerëz u vranë në Merefí afër Kharkivit si pasojë e bombardimeve. Mbi 70 shtëpi u prekën në Kherson. Ushtria ruse qëlloi edhe një strehë për nënat dhe fëmijët në rajonin e Luga

Në Mariupol, 8090 % e qytetit tashmë është bombarduar, nuk ka ndërtesë pa dëme – zëvendëskryetari Sergey Orlov. Armiku vazhdon të mbajë qytetin nën rrethim.

Vazhdon bombardimi në Kharkiv. Qyteti u bombardua 49 herë brenda ditës. Qarku Saltivka vuan më së shumti. Sot ishte një djegie e madhe e Barabashovy.

Zaptuesit qëlluan kolona evakuimi nën Kiev: vranë oficerë policie

armiku ka avancuar në Rubízhny në rajonin e Luhanskit

Punëtorët e portit të Suedisë njoftuan bllokadën e anijeve ruse

Me qëllim frikësimin e popullsisë civile në territoret e pushtuara përkohësisht, emigrantët u drejtohen rrëmbimit dhe ndalimit të përfaqësuesve të autoriteteve shtetërore dhe qeverive vendore.

Njësitë e Forcave të Mbrojtjes eliminuan komandantin e Divizionit të 3të të Qitjes Motorike Orkiv Kolonel Igor Nikolaev dhe Kolonel Kostromsky Regjimentit VDV Sergei Sukharyev.

PayPal në Ukrainë tani mund të blini online, të transferoni kostot dhe të tërhiqni para në kartelat bankare ukrainase.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tri shenjat e horoskopit që tërhiqen më shumë nga ju

Story i radhës

Çka do të thotë arrestimi i 50 policëve të Kosovës?!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish