“Të zhytur deri në m.. deri te qafa”: Rrjedhin informatat nga shërbimi sekret rus? Ish-agjenti i BND analizon raportin shpërthyes të luftës

Letra e një agjenti të mundshëm të shërbimit sekret rus për situatën e pasigurt të pushtimit rus po bën bujë. FOCUS Online ka vlerësuar deklaratat e një ish-agjenti të Shërbimit Informativ Federal (BND), transmeton “Bota sot”.

Më 5 mars, rrjeti hetimor Bellingcat publikoi një letër në Twitter nga një sinjalizues i mundshëm nga shërbimi sekret rus FSB. Në të, punonjësi i supozuar i FSB shprehu shqetësimin e tij për statusin dhe planifikimin e sulmit të vazhdueshëm rus në Ukrainë.

Në prag të luftës, punonjësit në FSB ofruan me detyrim analiza dhe skenarë të përshtatur për interesat e politikës, tha ai. Informacion ky që përputhej me planet përkatëse, por me sa duket në asnjë mënyrë nuk pasqyronte rrezikun e mundshëm: “Rezulton se analizat që kemi shkruar nuk janë aspak të përshtatshme me realitetin”, thuhet në korrespondencën me një person panjohur.

Analizat janë shkruar vetëm si shfaqje. Ndonjëherë punonjësi i mundshëm i FSB-së zgjedh fjalë drastike: “Ne jemi deri zhytur deri në qafë në m…t

Më tej thuhet (fragmente):

“Blitzkrieg dështoi. Me informacion të arsyeshëm paraprakisht, të paktën do të kishim vënë në dukje se plani origjinal është i diskutueshëm, se shumë çështje duhet të rishikohen”

Ukrainasit dhe ushtria ukrainase janë jashtëzakonisht të motivuar dhe kanë armë dhe komandantë të mirë. Analisti shkruan: “Ne do të krijojmë një precedent për katastrofat njerëzore në botë. Tani edhe ata që na ishin besnikë janë kundër nesh.”

Rusia nuk mund të shpallë mobilizim të përgjithshëm për dy arsye: Së pari, ajo e “vajton” vendin politikisht, ekonomikisht dhe socialisht; dhe së dyti, logjistika është “tashmë e mbingarkuar”.

Njëri ka humbur gjurmët e humbjeve nga pala ruse. “Ka vdekje të garantuara në mijëra. Ndoshta 10,000, ndoshta 5,000, ndoshta vetëm 2,000. Por ndoshta është më afër 10,000.”

Qytetet e Ukrainës mund t’i rezistojnë një rrethimi për “vite” sepse ndihmat do të vinin nga Evropa.

Kohëzgjatja e konfliktit është e kufizuar në qershor. Sepse “më së voni deri në qershor, Rusia do të kolapsojë ekonomikisht- nuk do t`i mbetet asgjë”.

Tani njeriu është i detyruar të presë derisa “disa këshilltar të ndyrë t’i bindin ata atje lart” për t’i dhënë Evropës një zgjedhje: Ose luftë ose lehtësim sanksionesh.

Një sulm bërthamor lokal nuk ka kuptim nga pikëpamja ushtarake, por mund të imagjinohet “të frikësojë palën tjetër”.

Analisti parashikon se njëra nga palët do të shembet në Rusi gjatë javës së ardhshme: Pro-luftës ose kundër luftës. Tensionet aktuale nuk mund të mbahen më.

Gazetari investigativ beson se autenticiteti është i mundur

Rrjeti ndërkombëtar “Bellingcat” konsiderohet si një nga portalet investigative më të njohura në mbarë botën. Drejtori i saj menaxhues, Kristo Grozev, beson se është e mundur që ky të jetë vërtet një vlerësim i brendshëm i situatës. Ai e cilëson si burim të besueshëm faqen “Gulagu”, e cila në të kaluarën ka raportuar vazhdimisht kritikë ndaj regjimit dhe të cilës i referohet autori i letrës.

Një ish dhe një punonjës aktual i FSB-së, të cilëve Grozev ia prezantoi dokumentin, nuk kishin “asnjë dyshim” për vërtetësinë e tij, edhe nëse nuk ndanin të gjitha vlerësimet e njëjta.

Ish-agjenti i BND: “Unë e konsideroj autorin e mundshëm si një analist të mirëinformuar në nivelin e punës”

FOCUS Online foli me ish-agjentin e lartë të BND-së, Gerhard Conrad për vërtetësinë e dokumentit dhe i kërkoi atij një vlerësim.

FOKUS Online: Z. Conrad, çfarë flet për vërtetësinë e letrës?

Gerhard Conrad: Në parim, për çështjen e autenticitetit nuk mund të ketë përgjigje përfundimisht në këtë rast. Nga këndvështrimi i një shërbimi inteligjent, një mesazh i tillë nuk është gjë tjetër veçse një këshillë që fillimisht konsiderohet si një rast i izoluar dhe më pas vlerësohet në kontekstin e informacioneve të tjera të njohura. Një pikënisje për të vazhduar gërmimin, nëse dëshironi. Megjithatë, nga kjo nuk mund të nxirren përfundime të gjera. Megjithatë, platforma “Bellingcat” ka tërhequr vëmendjen në të kaluarën për punën e saj serioze investigative.

Duke supozuar se letra është e vërtetë, kush është ky aktor?

Conrad: Për mua, kjo duket qartë si një vlerësim privat nga një person i rangut të mesëm, një marrës urdhrash, i cili tani po vë në dyshim vlefshmërinë e urdhrave nga eprorët e tij. Kjo duket tashmë nga kritikat e analizave, të cilat thuhet se janë shkruar sipas specifikimeve. Unë mendoj se një mënyrë e tillë e punës është mjaft e imagjinueshme në një konstrukt si FSB. Amerikanët kanë thënien: “Të flasësh të vërtetën me pushtetin” – d.m.th i thuaj shefit të vërtetën.

Dhe, sigurisht, sa më autoritar të jetë një sistem, aq më i madh është rreziku që eprorëve t’u thuhet vetëm ajo që duan të dëgjojnë. Në përgjithësi, komentet më duken si një klithmë e brendshme dëshpërimi dhe zemërimi.

Si ndikon tek ju informacioni i komunikuar këtu. Kështu flet një punonjës i FSB-së?

Conrad: Prandaj e konsideroj autorin si një analist të mirëinformuar në nivelin e punës, gjithashtu mjaft mirë i pajisur me raportet e situatës aktuale nga Ukraina dhe mbi “situatën e vetvetes” dhe disa veprime të FSB-së të javëve dhe ditëve të fundit, i cili u shpreh i zhgënjyer nga ajo që ai perceptoi situatën e pashpresë të shfryrjeve të prishura të “Blitzkrieg” me fjalë të dhunshme.

Në letër ai vetë thekson se koka e tij tani po rrotullohet, ndoshta për shkak të bollëkut të prurjeve, kërkesave dhe pretendimeve. Këtu ndoshta shpërthen “loja e fajit” popullore, sepse dikush duhet të jetë fajtor për vështirësitë dhe mundësisht ky të jetë një nga shërbimet sekrete.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Balliu: Problemi i PD-së Basha, nuk jep dorëheqjen ai se ka policinë e Ramës dhe kunatin

Story i radhës

Salah pas ndeshjes ndaj Interit: Godita dy herë shtyllën, ndoshta ndeshjen e radhës shënojë tre gola

Të fundit nga

Zhgënjeu në Champions

Interi shkëlqeu në derbin ndaj Milanit në fundjavë, shkatërroi rivalët e përjetshëm 5-1, teksa përballë Real