Spanja do të ofrojë tri ditë “leje menstruale” për gratë

Spanja mund të bëhet vendi i parë perëndimor që lejon gratë të marrin disa ditë “leje menstruale” nga vendi i punës çdo muaj sipas legjislacionit të ri të propozuar që do të zbulohet javën e ardhshme.

Qeveria spanjolle pritet të miratojë masën si pjesë e një projektligji më të gjerë për shëndetin riprodhues dhe të drejtat e abortit, detajet e të cilit pritet të zbulohen të martën.

Ligji i propozuar do të prezantojë të paktën tre ditë sëmundjeje çdo muaj për gratë që vuajnë nga dhimbje të forta periodike, sipas gazetës El Pais.

Gazeta raporton se kjo “leje me mbikëqyrje mjekësore” mund të zgjatet edhe në pesë ditë për gratë me periudha invaliditeti që vuajnë nga ngërçe të rënda, të përziera, marramendje dhe të vjella.

Në mbarë botën, pushimi menstrual aktualisht ofrohet vetëm në një numër të vogël vendesh, duke përfshirë Japoninë, Tajvanin, Indonezinë, Korenë e Jugut dhe Zambinë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kuvendi i Shqipërisë, një dhomë-Filialë, e kuvendit të Serbisë në Tiranë..!?

Story i radhës

Italia mund të luaj në Katar

Të fundit nga