Rroga minimale, sindikalistët sot në protestë

Sindikalistët do të protestojnë sot para Odës Ekonomike dhe Organizatës së Punëdhënësve në shenjë revolte, pasi punëdhënësit nuk pranojnë rritjen e pagës minimale në 18 mijë denarë. Nga LSM thonë se nuk mjafton propozimi i dhënë nga punëdhënësit në mbledhjen e djeshme për rritjen e pagës minimale.

“ Punëdhënësit kërkojnë ndryshim të metodologjisë për rritjen e pagës minimale dhe del se paga minimale duhet të rritet në 16.164 denarë, kjo për ne është e papranueshme”, njoftojnë nga Lidhja e Sindikatave.

Rroga më e ulët aktualisht është 15.200 denarë dhe e marrin rreth 100.000 punëtorë

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Moti sot

Story i radhës

Bekteshi dhe Rexhepi në takimin ministror këshilldhënës të koridorit jugor të gazit në Baku

Të fundit nga