Policia e ndërpren marshimin e Paradës së Krenarisë në Ankara, 30 të arrestuar

Policia në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, e ka ndërprerë Paradën e Krenarisë, duke arrestuar dhjetëra njerëz.

Autoritetet turke kanë ndaluar ngjarjet e Krenarisë në të gjithë vendin për arsye sigurie, por rreth 50 njerëz që mbanin flamuj ylber marshuan drejt një parku në qytet të martën.

Oficerët e policisë ndaluan grupin dhe arrestuan të paktën 30 persona, sipas organizatorëve. Disa nga të arrestuarit u detyruan të shtrihen në tokë, ndërsa policia dyshohet se përdori gaz lotsjellës dhe sprej.

Një kundër-demonstratë u mbajt gjithashtu pranë nga një grup fetar, i cili e konsideron komunitetin LGBTQ+ si një kërcënim, shkruan Euronews.

Turqia kishte lejuar më parë mbajtjen e marshimeve të Krenarisë, me të parin që u mbajt në vitin 2003, një vit pasi presidenti Rexhep Tayyip Erdogan dhe partia e tij AK erdhën në pushtet.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Jam e mërzitur”/ I ndodhi ajo që nuk e priste kurrë, ja veprimi më i fundit i Monikës

Story i radhës

I dërguari i posaçëm i Qeverisë gjermane për rajonin, Sarrazin sot qëndron në Shkup

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish