Nuk ndalet bombardimi i Mariupolit

Bombardimet intensive ruse të Mariupolit po vazhdojnë, thotë guvernatori rajonal Pavlo Kyrylenko, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Ata vazhdojnë të sulmojnë. Bombardimet, sulmet ajrore dhe të shtënat në qytet janë të vazhdueshme. Tani ka luftime, të shtëna, po ndodhin pikërisht në qytet,” i tha ai BBC-së. Ai drejton rajonin e Donetskut ku ndodhet qyteti port.

“Sot kemi marrë informacione se disa persona – nuk do t’i jap emrat e tyre – të cilët janë marrë me informacione dhe kanë ndihmuar në evakuimin e njerëzve, janë gjetur nën zjarr, mes tyre ka të lënduar për fat të keq, kanë qenë duke evakuuar njerëzit.

“Ata ishin njerëz që duhet të lëvizin, vullnetarë… që pushtuesit e dinë mirë se janë civilë, njerëz të paarmatosur – por ata kërkojnë çfarëdo preteksti që mund të gjejnë për të qëlluar kundër njerëzve paqësorë”, tha gurvernatori Kyrylenko.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zjarr në Vlorë/ Digjen pisha dhe rrënjë ulliri

Story i radhës

​Kosova arrin sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin e karatesë “Grand Prix Croatia 2022”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish