Lituania thotë se është goditur nga një sulm kibernetik rus

Institucionet shtetërore dhe private të Lituanisë janë goditur nga një sulm kibernetik i mohimit të shërbimit, ka thënë Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e vendit baltik, përcjell Bota sot.

“Ka shumë të ngjarë që sulmet me intensitet të ngjashëm ose më të madh do të vazhdojnë në ditët në vijim, veçanërisht në sektorët e transportit, energjisë dhe financave,” tha qendra në një deklaratë të raportuar nga Reuters.

Sulmi preku rrjetet e sigurta të përdorura nga institucionet shtetërore, shtoi ai.

Një grup hakerësh rus, Killnet, ka marrë përgjegjësinë.

Ai tha se sulmi është në përgjigje të Lituanisë që parandalon transferimin e mallrave ruse nëpër territorin e saj në enklavën ruse të Kaliningradit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Bespreme” kënga e radhës e Mozzikut

Story i radhës

I ”nxehti afrikan”: MSH-ja bën thirrje për kujdes

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish