Ky është serbi i tretë, ndaj të cilit vendosi sanksione Britania e Madhe

Britania e Madhe vendosi sanksione ndaj biznesmenëve të diskutueshëm të lidhur me Partinë Progresive Serbe, Zvonk Veselinoviç, Milan Radoiçiq dhe Slobodan Teshiq.

Vendimi për sanksionet është publikuar në faqen zyrtare të Qeverisë së Britanisë së Madhe.

Në shpjegimin e vendimit thuhet se Slobodan Teshiq, tregtar armësh nga Serbia, akuzohej se i kishte dhënë ryshfet prokurorit të shtetit nga një shtet tjetër.

Për Milan Radoiçiqin, nënkryetarin e Listës Serbe dhe njeriun të cilin përfaqësuesit e Partisë Progresive Serbe e paraqesin “si mbrojtës të serbëve në Kosovë”, britanikët pretendojnë se ai ka përfituar nga keqpërdorimi i kontratave shtetërore dhe se ai përdori ndikimin e tij për t’i dhënë kontrata fitimprurëse kompanive të ndërtimit në pronësi të tij.

Për Zvonko Veselinoviq, një biznesmen nga industria e ndërtimit nga Kosova, britanikët pretendojnë se ai përdor kontrata publike për të përvetësuar fondet shtetërore.

Ministri James Cleverly njoftoi një valë të re sanksionesh që synojnë “aktorët e korruptuar dhe ata që shkelin dhe abuzojnë të drejtat e njeriut, si dhe autorët e dhunës seksuale në konflikt”.

“Kjo valë sanksionesh, në koordinim me partnerët ndërkombëtarë, shënon Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit dhe Ditën e të Drejtave të Njeriut”, thuhet në deklaratë.

Paketa e sanksioneve përfshin individë të përfshirë në “një gamë të gjerë aktivitetesh kriminale – duke përfshirë torturimin e të burgosurve, mobilizimin e trupave për përdhunimin e civilëve dhe mizoritë sistematike”.

“Këto sanksione demonstrojnë përkushtimin e Mbretërisë së Bashkuar për të mbrojtur shoqëritë e lira dhe të drejtat e njeriut për të gjithë, kudo”, shtohet në deklaratë.

“Është detyra jonë të promovojmë shoqëri të lira dhe të hapura në mbarë botën. Sot, sanksionet tona shkojnë më tej në mbajtjen përgjegjëse të atyre që qëndrojnë pas shkeljeve të tmerrshme të të drejtave tona më themelore. Ne jemi të përkushtuar të përdorim çdo levë që kemi në dispozicion për të siguruar një të ardhme lirie mbi frikën”, tha Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar.

Siç qëndron, lista e sanksioneve të Mbretërisë së Bashkuar përfshin 30 figura politike, dhunues të të drejtave të njeriut dhe autorë të dhunës seksuale të lidhura me konfliktet në mbarë botën.

“Aktorët e korruptuar kanë një efekt gërryes në komunitetet rreth tyre – ata minojnë demokracinë dhe privojnë vendet nga burimet jetike për përfitimin e tyre.” Si rezultat, mbi 2 për qind e PBB-së globale humbet çdo vit nga korrupsioni”, thuhet ndër të tjera në shpjegimin zyrtar.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

U kap me arsenal armësh në Portin e Durrësit, 53-vjeçari: Me snajperin do të stërvitesha në poligon, çiften e kisha për gjueti

Story i radhës

Media zvicerane për Xhakën: I fortë kundër Serbisë, por…

Të fundit nga