Gjuetia e Putinit për “tradhtarët”/ Kështu i vendosi në arrest shtëpiak dy krerët e inteligjencës ruse FSB

Me sa duket, agjentët e shërbimit sekret rus që raportuan për situatën politike në Ukrainë janë vendosur në arrest shtëpiak. Nga frika se mos e kanë mërzitur presidentin, thuhet se e kanë treguar ndryshe situatën, shkruan F.A.Z transmeton “Bota sot”.

Fjala zyrtare në Moskë është se “operacioni special ushtarak”, siç quhet lufta kundër Ukrainës, po shkon “sipas planit”. Megjithatë, raportet e mediave tregojnë për fërkime në aparatin e sigurisë për shkak të ritmit të ngadaltë të pushtimit. Gazetarët Andrei Soldierov dhe Irina Borogan, të cilët janë specialistë në shërbimin sekret FSB, duke cituar burimet e tyre, raportojnë se udhëheqja e të ashtuquajturit Shërbimi i Pestë, të cilët janë përgjegjës për “informacionin operacional dhe marrëdhëniet ndërkombëtare” në FSB, janë vendosur në arrest shtëpiak. Në një artikull për portalin rus të lajmeve në mërgim “Medusa”, i cili së fundmi është bllokuar në Rusi, ata shkruajnë se gjenerali i FSB-së Sergei Beseda dhe zëvendësi i tij Anatoli Boljuch akuzohen për përdorim të pahijshëm të fondeve dhe mbi të gjitha “informacion të dobët zbulimi. “.

Një nga detyrat e “Shërbimit të Pestë” është të mbajë vendet në hapësirën post-sovjetike brenda sferës së ndikimit të pretenduar nga Rusia. Kjo është e drejtuar kundër “revolucioneve me ngjyra” si në Ukrainë dhe Gjeorgji dhe ndaj aktorëve properëndimorë.

Beseda, tani 68 vjeç, të cilin BE dhe Shtetet e Bashkuara e kanë vendosur në listat e tyre të sanksioneve, ishte në Kiev gjatë të shtënave fatale në Maidan në shkurt 2014. Sipas FSB-së, ai kontrolloi sigurinë e ambasadës ruse atje. Por “askush nuk e besoi këtë version”, shkruajnë Soltov dhe Borogan. Departamenti i Bessedës ishte gjithashtu përgjegjës për sigurimin e informacionit për Vladimir Putinin rreth situatës politike në Ukrainë. Raporte të tilla të inteligjencës thuhet se janë burimet kryesore të informacionit për Presidentin rus, i cili është një skeptik i vetëdeklaruar i internetit.

“Putinit iu dhanë informacione që dëshironte t`i dëgjonte”

Me sa duket, Putini dhe udhëheqja e ushtrisë prisnin pak rezistencë dhe një kapje të shpejtë të Kievit. Ata donin të vendosnin së shpejti një regjim pro-rus. Në mënyrë të ngjashme, media shtetërore ruse përdorin fjalën “çlirim” kur raportojnë suksese nga Ukraina; Protestat nga qytetet e pushtuara si Kharson dhe Mariopol nuk janë problem, as rrëmbimet e kryebashkiakëve si ai i Mariopolit nga forcat ruse. Publiku duhet të jetë i bindur se gjithçka po shkon sipas planit. Prapa skenave mund të interpretohet ndryshe. “Duket se pas dy javësh luftë, Putini e kuptoi se ishte mashtruar”, shkruajnë gazetarët. Meqenëse Shërbimi i Pestë nuk donte të shqetësonte Putinin, “i dha atij atë që donte të dëgjonte vetë”.

Nuk ka asnjë konfirmim të veprimit kundër Besedës dhe Boljuch; kjo do të ishte gjithashtu e pazakontë. Megjithatë, analiza është në përputhje me pamjen që ka dalë nga daljet e fundit publike të Putinit; këto e bënë të qartë se ata që nuk ndjekin buzët e presidentit rrezikojnë të ndëshkohen. Vladimir Osechkin, themeluesi i portalit të mbrojtjes ligjore Gulagu.net, gjithashtu shkroi në Facebook për veprimet kundër Beseda dhe Bolyukh. Ai raportoi gjithashtu bastisje në më shumë se 20 adresa të njerëzve të dyshuar për kontakte me gazetarë dhe mbrojtës të të drejtave të njeriut.

Ossechkin e tha këtë, duke cituar një burim në FSB, të publikuar nga Gulagu.net më 4 mars, me një rezonancë të madhe. Ky raport, të cilin shumë besojnë se është autentik, sugjeron gjithashtu se urdhri për të pushtuar erdhi si një surprizë për shërbimet e vetë Putinit. Udhëheqja hodhi poshtë akuzat perëndimore për përgatitjet e sulmit si “histeri”. Dhe në Moskë, shumë supozuan se një luftë do të kishte gjithashtu pasoja kaq të rënda për Rusinë, saqë Putini do të ndalej para kërcënimit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Protesta kundër rritjes së çmimeve, bllokohet aksi nacional Bulqizë-Peshkopi dhe Bulqizë-Tiranë

Story i radhës

Si të ndalosh zënkat me partnerin duke bërë vetëm këtë gjë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish