Si të ndalosh zënkat me partnerin duke bërë vetëm këtë gjë

Kur ju dhe partneri juaj gjendeni në mënyrë të pashmangshme në një argument të zjarrtë, mund të jetë e vështirë të kuptoni se si t’i zgjidhni gjërat pa e bërë më keq situatën. Njohja se si të ndaloni një luftë nga përshkallëzimi mund t’ju ndihmojë ju dhe partnerin tuaj t’i punoni gjërat në një mënyrë më të qetë dhe produktive. Sipas një eksperti të marrëdhënieve, kryesorja është të dëgjosh vërtetë personin tjetër dhe t’i japësh atij idenë se po përpiqesh ta kuptosh.

Kur jeni duke u zënë ose duke debatuar se kush bën më shumë punë rreth shtëpisë , mund të ndjehet sikur po e luftoni atë në anët e ndara. Por është e rëndësishme të mbani mend që ju jeni në të njëjtin ekip, dhe se nuk duhet të mendoni për bisedën për sa i përket fituesve dhe humbësve. “Konflikti është një tregues i kujdesit dhe interesit për përmirësimin e marrëdhënies” , thotë Braziel. Kur hyjmë në konflikt duke kujtuar se ne dëshirojmë të rregullojmë ose përmirësojmë marrëdhëniet, ne jemi më mirë të pajisur për të lënë mënjanë interesat tona në atë moment dhe për të dëgjuar vërtetë personin tjetër dhe shqetësimet e tij, shkruan revista Class.

Edhe nëse po bëni çmos për të qëndruar të qetë, gjithsesi, nuk mund të kontrolloni gjithmonë emocionet tuaja, kjo është arsyeja pse është plotësisht në rregull të bëni pushim nëse keni nevojë. “Një gjë që çiftet mund të bëjnë për të ndaluar një argument nga përshkallëzimi është të shmangin diskutimin kur ata janë të lodhur dhe pa humor “, thotë Ashley Chambrello, një terapiste martesash e licensuar. Vazhdimi i një argumenti kur jeni në këtë gjendje është i kotë. “Unë i inkurajoj klientët të marrin një kohë 30-minuta, veçmas, nëse secili prej tyre po ndihet bosh dhe i mërzitur. ” Vetëm sigurohuni që ju nuk e përdorni këtë pushim për të luftuar gjatë luftës, por për të qenë me të vërtetë të qëllimshëm për qetësimin. Bëni një joga të shpejtë, shkoni për një shëtitje, shikoni një shfaqje televizive ose lexoni disa poezi. Pas 30 minutash, lidhuni me partnerin tuaj dhe nëse të dy jeni të qetë, rifilloni diskutimin”, thotë ajo.

Ndoshta nuk është instinkti juaj i parë ndërsa jeni duke luftuar, bëni çmos të mbani mend sa e doni dhe respektoni partnerin tuaj. Një dashamirësi dhe një ndjeshmëri shtesë mund t’i çojë gjërat përpara.

Ngjarja paraprake

Milan-Roma, rikuperohet Çalhanoglu. Në fushë nga minuta e ‘1

Ngjarja e ardhëshme

Moti sot me vranësira, temperatura deri më 24 gradë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian