Георгиевски: Треба да си ја ревидираме историјата и да го смениме односот кон Бугарија

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во вечерашното гостување на ТВ24 рече дека актуелниот „нов ветар од македонска и бугарска страна“ е добар.

-Двајцата нови премиери го внесоа тоа, не дека тој дух не постоеше кај Заев. Очигледно за жал, кај Бугарите немаше разбирање додека тој беше премиер. Не можеме, а да не го препознаеме новиот ветар, вели Георгиевски во гостувањето на емисијата „24 анализа“.

Експремиерот вели дека му е жал што во двете општества „секогаш кога ќе се направи некоја иницијатива да се подобрат односите, се наоѓаат душегрижници кои наоѓаат проблеми“.

– Кај нас, постојано имам чувство дека што и да се направи од бугарска страна, таквите друшегрижници, особено ботовите на интернет реагираат по автоматизам. Новиот бран би го протолкувал како нова стратегија на Бугарија која долги го децении велеше дека Македонците се Бугари од почеток до денес, а потоа се разви нова теза, дека денес Македонците може да се кажуваат како сакаат, но претците не може да ги дадат. Не сметам дека политиката на државно ниво треба да решава историски проблеми. Како политичар од ВМРО-ДПМНЕ за 30 години на првото основачко собрание на партијата реков дека Македонија треба да ја смени политиката кон Бугарија, треба да направи ревизија на сопствената историја и тоа треба да го направиме заради нас самите, рече Георгиевски.

Тој вели дека слични појави гледа и во Бугарија.

-Во бугарската политичка сцена некои измислуваат проблеми каде ги нема, зошто Петков дошол во Скопје, зошто Ковачевски не бил на „баци рака“ во Софија итн. Додека пак овде, имам чувства дека ботови брз да видат што се случува реагираат по автоматизам, вели поранешниот премиер.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Vrasja e 19 vjeçarit/ Greqia e shpall në kërkim ndërkombëtar, ultimatum Shqipërisë: Na e dërgoni menjëherë 23 vjeçarin shqiptar që fshihet tek ju

Story i radhës

Miratohen ndryshimet ligjore në Qeveri që paga minimale të jetë 18 mijë denarë

Të fundit nga