Zelensky: Shkalla e sfidave s’është zvogëluar pavarësisht pretendimeve ruse për reduktim të aktiviteteve ushtarake

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se pretendimet e Rusisë për zvogëlimin e aktivitetit ushtarak në pjesë të Ukrainës “nuk i mbytin shpërthimet e bombave ruse”.

Komentet e presidentit ukrainas erdhën në një adresë të postuar në mediat sociale të martën mbrëma.

“Jam i sigurt që e keni parë lajmin se ushtria ruse gjoja vendosi të zvogëlojë sulmet e tyre në zonat e Kievit dhe Chernihiv-it,” tha ai duke shtuar se situata “nuk është bërë më e lehtë”.

“Shkalla e sfidave nuk është zvogëluar. Ushtria ruse ka ende potencial të konsiderueshëm për të vazhduar sulmet e saj kundër vendit tonë. Ata kanë shumë pajisje dhe njerëz të cilët janë të privuar nga e drejta, të cilët mund t’i dërgojnë në zjarrin e luftës. Pikërisht mbi këtë bazë i konsideroj raportet për procesin e negociatave që vazhdon në nivele të ndryshme me përfaqësuesit e Federatës Ruse. Armiku është ende në territorin tonë. Ata vazhdojnë të bombardojnë qytetet tona. Mariupoli është i rrethuar. Sulmet me raketa dhe ajrore nuk po ndalen,” tha Zelensky.

Zelensky tha se ukrainasit nuk mund t’u besojnë fjalëve që vijnë nga përfaqësuesit e një vendi që “po ndjek ende asgjësimin tonë”.

Ai tha gjithashtu se Ukraina është e vendosur të vazhdojë negociatat dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të mbajë në fuqi sanksionet ndaj Rusisë.

“Ne duhet të arrijmë sigurinë reale për vendin tonë. Disa vende mund të mos presin që disa negociata të ndikojnë në heqjen e sanksioneve kundër Rusisë. Çështja e sanksioneve nuk mund të ngrihet derisa të përfundojë lufta, derisa të marrim atë që na takon dhe derisa të rivendosim drejtësinë”, tha Zelensky.

Përfaqësuesit rusë dhe ukrainas u takuan për bisedime personalisht të martën në Stamboll. Kjo vjen në të njëjtën ditë që Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi se do të “ulë në mënyrë drastike aktivitetin ushtarak” në Kiev dhe Chernihiv.

Një zyrtar amerikan tha për CNN se “askush nuk duhet të mashtrohet nga njoftimet e Rusisë” dhe në vend të kësaj duhet të përgatitet për më shumë agresion rus.

Ndërkohë që të shtëna të mëdha artilerie dhe raketash janë dëgjuar në Kiev. Rreth orës 23:45 sipas kohës lokale, zjarri i madh i artilerisë dhe raketave u dëgjua në Kiev, sipas ekipit të CNN në terren.

CNN raportoi më herët se luftimet intensive vazhduan rreth periferive të Kievit të martën pasdite, veçanërisht në veriperëndim dhe verilindje të qytetit, pavarësisht se zyrtarët rusë thanë se Moska po tërhiqte disa njësi larg kryeqytetit dhe Chernihiv.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Over USD 600M Stolen in Blockchain Bridge Hack as Axie Infinity’s Ronin Exploited

Story i radhës

Haradinaj përgëzon futbollistët e Kosovës

Të fundit nga