Yellen thotë se është pamundur që ShBA-ja të izolohet nga goditjet e tregut të naftës

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së, Janet Yellen, ka thënë se është “praktikisht e pamundur” që Shtetet e Bashkuara të izolohen nga goditjet e tregut të naftës.

Si ato të shkaktuara nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë, kështu që është e rëndësishme të zhvendoset drejt burimeve të rinovueshme të energjisë.

Yellen i tha Komitetit të Financave të Senatit, se prodhuesit amerikanë të naftës, nuk arritën të parashikonin rimëkëmbjen e kërkesës dhe çmimeve pas pandemisë COVID-19.

Por tani ata kanë stimuj për të rritur prodhimin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi ditor, e mërkurë 8 qershor 2022

Story i radhës

LIVE: Luftë e ashpër/ Rusia vazhdon bombardimet – Zelensky në orët e mëngjesit vjen me një deklaratë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish