LIVE: Luftë e ashpër/ Rusia vazhdon bombardimet – Zelensky në orët e mëngjesit vjen me një deklaratë

Zelensky thotë se “Libri i torturuesve” do t’i mbajë përgjegjës kriminelët e dyshuar të luftës

Një “Libër i torturuesve” që dokumenton “kriminelët e luftës dhe kriminelët nga ushtria ruse” do të lançohet në Ukrainë, tha Presidenti Volodymyr Zelensky gjatë fjalimit të tij të natës të martën.

Këto janë fakte specifike për njerëz të veçantë që janë fajtorë për krime specifike të dhunshme kundër ukrainasve,” tha ai, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Dhe një “Libër i torturuesve” i tillë është një nga themelet e përgjegjësisë jo vetëm të autorëve të drejtpërdrejtë të krimeve të luftës – ushtarëve të ushtrisë okupuese, por edhe komandantëve të tyre. Ata që jepnin urdhra. Ata që bënë të mundur gjithçka bënë në Ukrainë. Në Bucha, në Mariupol, në të gjitha qytetet tona, në të gjitha komunitetet që kanë arritur”.

Krijimi i këtij sistemi ka filluar prej disa kohësh, shtoi Zelensky./M.H.

IAEA: Detektorët e rrezatimit të Çernobilit fillojnw tw transmetojnë të dhëna për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Majlinda Haziri
Majlinda Haziri

Dhjetra detektorë të rrezatimit rreth termocentralit bërthamor të Çernobilit kanë filluar të transmetojnë të dhëna të rrezatimit për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA).

IAEA tha se rrjeti i monitorimit të rrezatimit në zonë pushoi së funksionuari kur forcat ruse pushtuan vendndodhjen e Çernobilit në shkurt dhe e mbajtën atë për pesë javë përpara se të tërhiqeshin më 31 mars, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Një hap përpara për sigurinë bërthamore: Drejtori i Përgjithshëm i agjencisë Rafael Grossi tha se matjet që detektorët po transmetojnë tani tregojnë nivelet e rrezatimit që janë në përputhje me ato të matura para konfliktit.

Rifillimi i transmetimit të të dhënave të rrezatimit nga Zona e Përjashtimit është një hap shumë pozitiv përpara për sigurinë dhe sigurinë bërthamore në Ukrainë. Kjo i jep fund një periudhe të gjatë të ndërprerjes së informacionit virtual që krijoi shumë pasiguri në lidhje me situatën e rrezatimit në zonë, veçanërisht kur ishte nën pushtimin rus, “tha Grossi në deklaratë.

Unë e përgëzoj Ukrainën për këtë moment historik të rëndësishëm, të arritur me ndihmën e asistencës teknike të IAEA”.

Yellen thotë se është pamundur që ShBA-ja të izolohet nga goditjet e tregut të naftës

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së, Janet Yellen, ka thënë se është “praktikisht e pamundur” që Shtetet e Bashkuara të izolohen nga goditjet e tregut të naftës, si ato të shkaktuara nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë.

Kështu që është e rëndësishme të zhvendoset drejt burimeve të rinovueshme të energjisë.

Yellen i tha Komitetit të Financave të Senatit, se prodhuesit amerikanë të naftës, nuk arritën të parashikonin rimëkëmbjen e kërkesës dhe çmimeve pas pandemisë COVID-19.

Por tani ata kanë stimuj për të rritur prodhimin.

Bordi i Bankës Botërore miraton 1.49 miliardë dollarë fonde të reja për Ukrainën

Banka Botërore ka thënë se bordi i saj i drejtorëve ekzekutivë, miratoi 1.49 miliardë dollarë financim shtesë për Ukrainën për të ndihmuar në pagimin e pagave për qeverinë dhe punonjësit socialë.

Duke zgjeruar mbështetjen totale të premtuar të bankës për Kievin në mbi 4 miliardë dollarë.

Banka Botërore tha në një deklaratë se raundi i fundit i financimit për Ukrainën mbështetet nga garancitë financiare nga Britania, Holanda, Lituania dhe Letonia.

Projekti po mbështetet gjithashtu nga financimi paralel nga Italia dhe kontributet nga një Fond i ri i Mirëbesimit me shumë donatorë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Yellen thotë se është pamundur që ShBA-ja të izolohet nga goditjet e tregut të naftës

Story i radhës

Si të kujdesni për pjesët intime të trupit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish