Vladimir Klitschko regjistrohet në ushtrinë ukrainase, i gatshëm të luftojë kundër Rusisë

Ish-kampioni i botës në peshat e rënda, Vladimir Klitschko, i është bashkuar ushtrisë rezervë të Ukrainës, pasi situata është e tensionuar në kufirin rus.

Ish-kampioni i peshave të rënda Vladimir Klitschko u regjistrua të mërkurën në ushtrinë rezervë të Ukrainës në Kiev, duke thënë se dashuria për vendin e tij e detyroi atë ta mbronte atë.

Ukraina po përgatitet për një ofensivë të mundshme ushtarake pasi Rusia mblodhi dhjetëra mijëra trupa pranë kufijve të Ukrainës në javët e fundit, megjithëse Moska thotë se nuk ka ndërmend të pushtojë fqinjin e saj.

“Është dashuria për qytetin tim, shtëpinë time, familjen time, fqinjët, vajzën time që më solli këtu sot, që mora këtë iniciativë dhe që tani po marr pjesë në këtë mbrojtje të territorit”, deklaroi ai.

Vladimir (45) dhe vëllai i tij Vitali Klitschko (50), kryebashkiak i Kievit dhe gjithashtu një ish-kampion i boksit në peshën e rëndë, ishin të pranishëm në hapjen e një qendre rekrutimi të Forcave të Mbrojtjes Territoriale në kryeqytetin ukrainas.

Ish-boksieri i njohur ukrainas, Vitali Klitschko ka hequr dorë nga detyrat e tij në postin e tij në komunën e Kievit dhe ka përfunduar në front. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sela: Ali Ahmeti, fajtor për gjendjen e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut

Story i radhës

Shumica e marrëdhënieve filluan si miqësi, tregojnë studimet

Të fundit nga