Sela: Ali Ahmeti, fajtor për gjendjen e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela, ka fajësuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmetin për, siç u shpreh, gjendjen e keqe në të cilën ndodhen shqiptarët e Maqedonisë së Veriut.

I pyetur nga gazetarët në Prishtinë për zgjedhjen e kryeministrit të ri Dimitar Kovaçevski, Sela tha se qasja e kryeministrave maqedonas ndaj shqiptarëve varet nga qasja e Ali Ahmetit, si partner i koalicionit qeveritar.

“Ai sapo është zgjedhur si kryeministër, mos keni asnjë dilemë: Qasja e kryeministrave kushdo qoftë ai është në varësi të qasjes së z. Ahmeti.

Kur qasja e tij është e keqe shqiptarët i kanë punët keq. Me keqardhje them se qasja e Ahmetit ka qenë e keqe dhe për këtë shqiptarët kanë vuajt pasojat shumë”, ka thënë ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sala flet për herë të parë: Dua që bota të dijë të vërtetën

Story i radhës

Vladimir Klitschko regjistrohet në ushtrinë ukrainase, i gatshëm të luftojë kundër Rusisë

Të fundit nga