Vendosni oriz në fytyrë dhe rezultatet janë të mrekullueshme

Deri më tani, mund të keni menduar se orizin e përdorni vetëm në gatim, por nuk është kështu. Ju gjithashtu mund të përdorni orizin për të bërë pastrues të fytyrës dhe ilaçe shtëpiake.

Shumëllojshmëria e madhe e lëndëve ushqyese në oriz e bën atë ideal për të mbajtur trupin të shëndetshëm dhe për të parandaluar disa probleme shëndetësore, për sa kohë që konsumohet në moderim.

Si ta përdorni

Përbërësit:

1/2 filxhan oriz (75 gr.)

1 filxhan ujë (250 ml)

1 lugë çaji mjaltë, nëse keni lëkurë shumë të thatë (7.5 g)

disa pika lëng limoni nëse keni lëkurë shumë të yndyrshme tërshërë, avokado ose përbërës të tjerë që dëshironi të shtoni

Udhëzime:

Zieni ujin dhe më pas shtoni orizin dhe ziejini për 15 minuta.

Kullojeni ujin në një enë të veçantë, mundësisht në një kavanoz qelqi dhe më pas vendoseni në frigorifer.

Më pas përzieni orizin me mjaltin, lëngun e limonit dhe pjesën tjetër të përbërësve.

Aplikoni maskën në fytyrën tonë dhe lëreni për 20 minuta.

Në fund shpëlajeni maskën mirë. Maska rekomandohet të përdoret të paktën dy herë në javë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Këto janë çmimet e reja të derivateve të naftës

Story i radhës

​Pas fjalimit të Zelensky-t në Kongres, Biden do të jep detaje rreth ndihmës për Ukrainën

Të fundit nga