Varhleyi: “Ballkani i Hapur” s’është ide e ShBA-së, as e BE-së, por ka dalë nga vet rajoni

Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Oliver Varhleyi, ka thënë se “Ballkani i Hapur” është iniciativë e nisur nga vet rajoni, dhe jo nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në samitin e sotëm në Ohër, ai ka deklaruar se kjo nismë e qon Ballkanin Perëndimor drejt integrimit evropian.

Iniciativa “Ballkani i Hapur” nuk është vetëm e mirë, por ajo është mundësi me të cilat përballet rajoni dekada të tëra, normalisht mund të jetë mundësi edhe për përshpejtimin e rrugës drejt BE-së nëse e kryejmë punën, dhe do të duhej të përshpejtojë edhe integrimin real të rajonit në BE e them këtë sepse kur flasim për aderimin në BE më shumë flasim për procese, flasim për korniza negociuese, flasim për nonpaper e kështu me radhë”.

“Por të jem i sinqertë me ju, kjo nuk është interesante për njerëzit tanë në BE apo për njerëzit e Ballkanit. Pyetja kyçe e qytetarëve të Ballkanit është kur do të jetojmë siç jetojnë në Evropë? Kur do t’i kemi mundësitë e njëjta ekonomike dhe shoqërore si i kanë njerëzit në BE? Integrim i vërtet fillon me ekonominë dhe shoqërinë, isha i kënaqur kur e dëgjova minishengen që del nga rajoni. Kjo është një arritje e rëndësishme e rajonit, sepse rajoni e bëri këtë ide, nuk ishte ShBA dhe ne, por vet rajoni. Ata e shpikën këtë ide, të jem i drejt filluam ta shfrytëzojmë këtë ide”,ka thënë Varhleyi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Amber Heard i përgjigjet postimit të Depp në TikTok ku thoshte se duhet të ecin përpara

Story i radhës

Raportohet se Telegram ka dorëzuar informacione përdoruesish tek autoritetet Gjermane

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish