Ukraina thotë se Moska po i çon me forcë civilët në Rusi

Ukraina akuzoi Moskën të enjten se ka marrë me forcë qindra mijëra civilë nga qytetet e shkatërruara të Ukrainës në Rusi, ku disa mund të përdoren si “peng” për t’i bërë presion Kievit që të dorëzohet, shkruan AP, transmeton Bota sot.

Lyudmyla Denisova, ombudspersonja e Ukrainës, tha se 402,000 njerëz, përfshirë 84,000 fëmijë, janë marrë kundër vullnetit të tyre.

Kremlini ka thënë se ata që u zhvendosën donin të shkonin në Rusi. Rajonet lindore të Ukrainës të kontrolluara nga rebelët, për shembull, janë kryesisht rusishtfolëse dhe shumë njerëz atje kanë mbështetur lidhjet e ngushta me Moskën.

Një muaj pas pushtimit, ndërkohë, të dyja palët shkëmbyen goditje të rënda në atë që është kthyer në një luftë shkatërruese rrënimi. Marina e Ukrainës tha se fundosi një anije të madhe ruse në afërsi të qytetit port të Berdyansk, e cila ishte përdorur për të sjellë automjete të blinduara. Rusia pretendoi se kishte marrë qytetin lindor të Izyum pas luftimeve të ashpra.

Presidenti i SHBA Joe Biden, në Evropë për Samitin dhe takimet e tjera të nivelit të lartë, dha garanci se më shumë ndihmë do të ofrohet, megjithëse dukej e pamundur që Perëndimi t’i jepte Zelenskyy gjithçka që ai dëshironte, nga frika se mos shkaktonte një luftë shumë më të gjerë.

Rreth kryeqytetit, Kievit dhe zonave të tjera, mbrojtësit ukrainas i kanë luftuar trupat tokësore të Moskës deri në një ngërç, duke ngritur frikën se një president i frustruar rus Vladimir Putin do të përdorë armë kimike, biologjike ose bërthamore.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pesë shqiptarë u paraqitën në stadiumin në Beograd, ky është rezultati

Story i radhës

Fitore e madhe për zhvilluesit e aplikacioneve, Google fillon testimet e sistemeve alternative të pagesave

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish