Ukraina nuk gjen qetësi nga granatimet ruse

Kreu i administratës ushtarake të rajonit Kharkiv, Oleh Syniehubov tha se forcat ruse po vazhdojnë ende bombardimet e qytetit.

“Gjatë ditës së kaluar, pushtuesit kanë shkaktuar rreth 50 goditje nga artileria, mortajat, tanket dhe MLRS (raketëhedhës të shumëfishtë)”, tha ai në një deklaratë në Telegram, raporon CNN, përcjell “Bota sot”.

“Infrastruktura e (rretheve) Saltivka, Kholodna Hora, Oleksiyivka, XTZ (rrethi i uzinës së traktorëve Kharkiv) është shkatërruar,” shtoi ai.

Ditët e fundit zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar për një ofensivë të mundshme të madhe ruse në lindje të vendit, duke përshkruar një përpjekje të forcave ruse për të avancuar nga Izium në rajonin jugor të Kharkivit drejt rajonit të Donbas.

Zyrtarët rajonalë kanë kërkuar gjithashtu evakuimin e civilëve nga lindja e

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

9 prill 1999, Koshare: Atëherë dhe aty ku Serbia la eshtrat theu dhëmbët dhe u thye dhe kthye turpshëm!

Story i radhës

Këto gabime që bëni në takime, ju pengojnë të gjeni dashurinë e vërtetë

Të fundit nga