Turkyilmaz: Zvicra që ngjall frikë, Xherdan Shaqiri i ka të gjitha liritë

Kombëtarja e Zvicrës frymëzoi kolumnistin e mediumit zviceran “Blick” Kubilay Turkyilmaz kundër Serbisë. 

“Portugalia duhet të vishet ngrohtësisht përballë Zvicrës që ngjall frikë tek të gjithë”, thotë Kubi.
Kolumnisti i “Blick”, Kubilay Türkyilmaz, jo vetëm që ka një bisedë të mrekullueshme me selektorin Murat Yakin, por edhe me kombëtaren e tij.

“Kam kaluar shumë mirë në ndeshjen e Zvicrës kundër serbëve. Krejt vetëm në shtëpi. I dërgova gruan dhe fëmijët. Dhe, pastaj mora pjesë në paradën në Bellinzona. Si një tifoz, duke i rënë borisë në makinë…

Çfarë patë në këtë lojë që më pëlqeu kaq shumë? Një Zvicër e guximshme, inteligjente që ndërmori rreziqe, gjë që tregon personalitet.

Një rrezik i llogaritur. Pavarësisht gabimeve të mëdha që çuan në pësimin e golave, ne kurrë nuk e humbëm kontrollin e lojës. Dhe ajo që më jep shumë shpresë për vazhdimin e turneut: Ishim jashtëzakonisht të fortë fizikisht! Ndërsa shumica e skuadrave të tjera çrregullohen nga minuta e shtatëdhjetë, ne e marrim atë.

Kjo mund të jetë ende atuti ynë!

Breel Embolo, më i miri në fushë. Ai, e mbuloi fushën shkëlqyeshëm dhe pasimet e tij ishin të sakta.

Ricardo Rodriguez, ai ishte jashtëzakonisht i rëndësishëm. Ai e bëri punën e mbrojtjes shumë solide, si pothuajse gjithmonë.

Dhe dikush ndjehej sikur kishte studiuar në detaje kundërshtarët e tij, duke ditur saktësisht se kur duhet të sulmonte mbrojtësin e djathtë serb, pika e dobët e skuadrës. Pasimet dhe krosimet e tij ishin të forta.

Xherdan Shaqiri, do të kisha dashur ta shihja si xhoker. Por nëse i gjithë sistemi funksionon kaq mirë, atëherë sigurisht që mund të filloni që në fillim. Shaqiri i ka të gjitha liritë, si Messi. Ai mund të bëjë çfarë të dojë. Të gjithë rreth tij punojnë për të. Të tre në qendër e bëjnë këtë pa u ankuar dhe në përgjithësi luajtën shkëlqyeshëm; Xhaka, Sow dhe Freuler. Dhe pastaj Zakaria hyri aq i fortë.

Por le të shohim tani përpara, drejt Portugalisë. Do të jetë një lojë krejtësisht e ndryshme: e mbyllur, kompakte, taktike, më e ngadaltë. Por koreano-jugorët treguan se si ta fusin këtë Portugali në telashe. Aziatikët ishin jashtëzakonisht agresivë, shumë preciz në pasimet e tyre dhe më reagues në topin e dytë. Të gjitha gjërat që Zvicra duhet të bëjë për të qenë e suksesshme

Do të jetë një lojë që do të kërkojë durim të jashtëzakonshëm. Prisni dhe goditni në njëzet minutat e fundit. Kjo duhet të jetë motoja e një ekipi që është fizikisht në nivelin më të lartë.

Teknikisht, Portugalia është në nivelin më të lartë. Ronaldo ende mund të bëjë gjëra vendimtare, por ai nuk është afër përbindëshit që ishte pesë vjet më parë. Dhe ne tani i njohim Bruno Fernandes, Bernardo Silva, Joao Felix dhe sido që të jenë emrat e tyre brenda – jashtë. 

Nuk do të ketë nevojë për shumë ndryshime. Kur Sommer dhe Elvedi të jenë në njëqind për qind, ata do të kthehen në 11-shin e parë, pa diskutim. Është e rëndësishme që të tre të rikuperohen mirë nga mesfusha. Përndryshe, ne jemi të sigurt se do të kemi një Zakaria të fortë”, ka thënë mes të tjera Türkyilmaz.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Ministria e Mbrojtjes e Gjermanisë ngre shqetësime rreth marrëveshjes për avionët amerikanë F-35

Story i radhës

Policia “në gjah” pas gjuetarëve

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish