​Ministria e Mbrojtjes e Gjermanisë ngre shqetësime rreth marrëveshjes për avionët amerikanë F-35

Ministria e Mbrojtjes e Gjermanisë ka paralajmëruar për rreziqe të mundshme në marrëveshjen prej 10 miliardë eurosh për blerjen e avionëve luftarakë F-35 nga SHBA, sipas një raporti të mediave lokale.

Berlini planifikon të blejë 35 avionë luftarakë të prodhuar nga Lockheed Martin, me tetë avionët e parë të planifikuar për dorëzim në vitin 2026.

Ndërsa administrata Biden miratoi shitjen e avionëve, municioneve dhe pajisjeve të lidhura në korrik, Gjermania raportohet se ka kohë deri në fund të vitit për të finalizuar një marrëveshje me Lockheed Martin.

Megjithatë, në një letër të klasifikuar drejtuar komitetit të buxhetit të parlamentit gjerman, Ministria e Mbrojtjes ngriti shqetësime për kostot në rritje dhe problemet teknike.

Ai tha se kërkesat e sigurisë së SHBA-së janë jashtëzakonisht komplekse, kështu që “vonesat dhe kostot shtesë përpara fillimit të operacioneve të fluturimit nuk mund të përjashtohen”, sipas të përditshmes gjermane Bild.

Ministria tha se mbetet e pasigurt nëse përmirësimet e nevojshme në bazën ajrore Buchel në Gjermaninë jugperëndimore, ku supozohet se janë vendosur avionët, mund të përfundojnë deri në vitin 2026, thuhet në raport.

Letra gjithashtu vuri në dukje faktorë të tjerë që mund të rrisin kostot, duke përfshirë inflacionin, luhatjet e kursit të këmbimit dhe kostot më të larta të prodhimit.

Nën kancelarin Olaf Scholz, Gjermania ka nisur një përpjekje për shpenzime ushtarake dhe ka treguar vazhdimisht se dëshiron të marrë një rol udhëheqës të sigurisë në Evropë pas luftës në Ukrainë.

Avionët luftarakë F-35 kanë për qëllim të zëvendësojnë flotën e vjetër gjermane të bombarduesve të aftë për armë bërthamore Tornado deri në vitin 2030./AA

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Përfundon procesi i Primareve në Elbasan dhe Elbasan, Luçiano Boçi dhe Igli Cara garojnë për kryetar bashkie

Story i radhës

Turkyilmaz: Zvicra që ngjall frikë, Xherdan Shaqiri i ka të gjitha liritë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish