Türkiye, arrestohen 8 të dyshuar të FETO-s gjatë tentimit për të ikur në Greqi

Në Edirne të Türkiye-s u kapën 8 nga 13 të dyshuarit e Organizatës Terroriste Fetullah (FETO) gjatë përpjekjes së tyre për t’u arratisur në Greqi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ekipet e Komandës së Brigadës 54 të Mekanizuar dhe Komanda e Xhandarmërisë Edirne zbuluan një grup që po përgatitej për kalim të paligjshëm në zonën e ndaluar ushtarake në kufirin e Greqisë.

Në mesin e të arrestuarve kishte mësues, nëpunës, zyrtarë fetarë dhe personel të shërbimit social të lidhur me FETO-n, të cilët u pushuan nga profesioni.

Pas procedurave të ndalimit, të dyshuarit janë dërguar në Gjykatën e Enezit në Edirne.

Pesë të dyshuar të tjerë, përfshirë shtetas të Kirgistanit u liruan me kusht.

Ndërkohë 8 fëmijë që ishin me grupin terrorist në kufi iu dorëzuan të afërmve të tyre.

Story i mëparshëm

LDK-ja të kthehet në rrugën e Rugovës ose do të shuhet

Story i radhës

SHBA falënderon Katarin për përpjekjet në lirimin e 2 shtetasve amerikanë në Afganistan

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish