Si t’i riktheheni çiklizmit

Rikthimi në biçikletë, pas një sezoni të ftohtë apo ndoshta një problemi shëndetësor, është një sfidë e madhe, e cila i bën mirë trupit dhe humorit. Çiklizmi është një mënyrë e shëndetshme dhe ekologjike për të lëvizur dhe që nga fillimi i pandemisë është ndoshta më i sigurt se transporti publik (dhe nuk ndot). Prandaj nuk është për t’u habitur që ka gjithnjë e më shumë çiklistë apo amatorë. Si të filloni nga e para?

Blej një biçikletë. Mund ta marrësh me qira, por të kesh tënden është shumë më mirë. Vlerësoni mirë modelin që ju nevojitet. Biçikletat malore në përgjithësi priren të jenë më të rënda me goma të gjera. Ata janë një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse jeni në pista të paarritshme. Biçikletat rrugore janë më të lehta, më të shpejta dhe kanë goma më të holla. Mund të jenë më të përshtatshme nëse planifikoni të bëni shumë çiklizëm në rrugë, për shembull të shkoni në punë. Biçikletat hibride kombinojnë elementet e të dyjave.

Bëni mirëmbajtje. Pastrimi i rregullt i biçikletës do ta ndihmojë atë të funksionojë. Përveç një kove dhe sfungjeri, do t’ju duhet një pastrues zinxhiri, një furçë dhëmbësh e vjetër ose një grup furçash të lira.

Punoni jashtë. Nëse ju pëlqejnë shëtitjet e gjata me biçikletë, së pari duhet të stërviteni. Filloni me vrapime të shkurtra të lehta prej 20 minutash dy ose tre herë në javë përpara se të zgjasni udhëtimet tuaja.

Gjeni një grup. Pedalimi vetëm mund të jetë i vështirë kur të ktheheni në shalë për herë të parë dhe regjistrimi i kilometrave vetë mund ta bëjë të lehtë për t’u fokusuar se sa e vështirë është të ktheheni në formë. Një mënyrë më e mirë për t’u kthyer në formë me biçikletë është të merrni pjesë në disa dalje në grup.

Vendos qëllimet. Vendosja e qëllimeve është një mënyrë e mirë për të qëndruar të motivuar dhe për të mbajtur gjurmët e progresit. Kur të filloni të pedaloni përsëri, filloni me qëllime të lehta. Mund të jetë diçka aq e thjeshtë sa të ngasësh një biçikletë tre ditë në javë, të shkosh me biçikletë në punë ose të shkosh në një fundjavë të gjatë me një mik.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rusia ka riorganizuar komandën e saj ushtarake

Story i radhës

Lampard nuk rrezikon shkarkimin

Të fundit nga