Shmyhal: Ukraina ka nevojë për 37 miliardë dollarë ndihmë këtë vit

Rusia monitoron stërvitjen e NATO-s pranë kufirit të saj


Rusia po monitoron stërvitjet e Reagimit Nordik të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), të cilat Moska i konsideron si provokuese, tha zëvendësministri i Jashtëm Alexander Grushko.

“Ushtria po monitoron këto stërvitje dhe ka të gjitha mjetet e nevojshme për këtë,” tha Grushko për mediat lokale.

“Ne besojmë se këto ushtrime janë të natyrës demonstrative dhe provokuese”, tha ai, duke shtuar se çdo stërvitje, veçanërisht ato që janë afër vijës së kontaktit, “rrisin rrezikun e incidenteve ushtarake”.

Grushko vuri në dukje se Rusia kishte marrë të gjitha masat e nevojshme për të siguruar aftësitë e saj mbrojtëse në këtë kontekst.

Stërvitja ushtarake e NATO-s Nordic Response 2024 në ajër, tokë dhe det filloi të hënën dhe do të mbahet deri më 14 mars. Stërvitja do të përfshijë mbi 20,000 staf ushtarak nga 13 vende dhe do të zhvillohet në Norvegji, Finlandë dhe Suedi. Dy të fundit janë anëtarë të rinj të NATO-s.

Ukraina nënshkruan marrëveshje me prodhuesit e armëve nga Polonia


Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka nënshkruar 43 marrëveshje me vlerë pothuajse 750 milionë euro me prodhuesit polakë të armëve, tha kryeministri ukrainas Denys Shmyhal .

“749 milionë euro është vlera e kontratave të lidhura nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës me kompanitë polake të prodhimit të armëve.

Janë lidhur 43 kontrata. Pjesa më e madhe e kësaj shume është paguar paraprakisht për prodhuesit polakë,” u tha Shmyhal gazetarëve në një konferencë për shtyp.

Në të njëjtën kohë, Shmyhal nuk specifikoi se për çfarë lloj armësh parashikoheshin në kontratat që ai përmendi.

Shmyhal: Ukraina ka nevojë për 37 miliardë dollarë ndihmë këtë vit


Në vitin 2024, Ukrainës i duhen të paktën 37 miliardë dollarë ndihmë financiare, tha kryeministri i vendit Denys Shmyhal gjatë një konference për shtyp.

“Gjatë dy viteve të fundit të luftës së plotë, ne kemi tërhequr mbi 75 miliardë dollarë ndihmë të jashtme. Në fakt, ne po shpenzojmë vetëm burimet tona të brendshme për nevojat e sigurisë së mbrojtjes,” tha ai.

Ai tha se Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara, FMN, Japonia, Kanadaja dhe shtetet e tjera anëtare të G7 janë donatorët kryesorë të ndihmës direkte buxhetore.

“Ne tërhoqëm pothuajse 37 miliardë dollarë në 2022. Në vitin 2023, ne tërhoqëm mbi 42 miliardë dollarë. Plani për këtë vit është të tërheqim të paktën 37 miliardë dollarë ndihmë nga partnerët tanë,” tha Shmyhal.

Ai tha se deficiti buxhetor i Ukrainës këtë vit tejkalon 20% të PBB-së së Ukrainës – 37 miliardë dollarë.

Ukraina pret të marrë 17.3 miliardë dollarë nga mekanizmat e Ukraina Facilities të BE-së. Tashmë në mars, Ukraina pret financimin e parë prej 4.5 miliardë euro përpara ratifikimit të Lehtësirave të Ukrainës për të mbuluar deficitin buxhetor.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi ditor, e Martë 5 Mars 2024

Story i radhës

Përmbyset autobusi turistik në Brazil, 2 të vdekur dhe 40 të plagosur

Të fundit nga