Shkatërrohet një depo municioni në Ukrainën qendrore

Forcat ruse kanë shkatërruar një depo municioni në bazën ajrore Myrhorod në Ukrainën qendrore, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar ministrinë ruse të mbrojtjes, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Një luftëtar i forcave ajrore ukrainase MiG-29 dhe një helikopter Mi-8 u shkatërruan gjithashtu në sulmin në bazën në rajonin e Poltava, sipas zëdhënësit të ministrisë Igor Konashenkov.

Guvernatori i rajonit të Poltavës, Dmytro Lunin, tha në rrjetet sociale se dy persona ishin plagosur dhe “dëmtime të konsiderueshme” ishin shkaktuar në vend.

Forcat ruse ka ditë që e kanë kthyer fokusin nga Ukraina qendrore dhe tashmë janë larguar nga zona e Kievit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gjërat që duhet të përfshini në rutinën tuaj, për një gjumë më të mirë

Story i radhës

Kopshtet do ta vazhdojnë kujdesin për parashkollorët edhe gjatë grevës së paralajmëruar

Të fundit nga