Gjërat që duhet të përfshini në rutinën tuaj, për një gjumë më të mirë

Gjumi është një pjesë integrale e shëndetit tonë mendor, emocional dhe fizik, mungesa e tij mund të shkaktojë ndërprerje serioze në menaxhimin tonë të përditshëm të aktiviteteve. Megjithatë, sasia e gjumit që i nevojitet çdo personi varet nga disa faktorë duke përfshirë moshën.

Foshnjat kanë nevojë për rreth 16 orë gjumë çdo ditë, ndërsa adoleshentët kanë nevojë për 9 orë dhe sasia e rekomanduar për të rriturit është 7-8 orë gjumë të pandërprerë. Sasia e kërkuar e gjumit rritet nëse një person është i privuar nga gjumi në ditët e mëparshme, duke krijuar kështu një “borxh gjumi”.

Për më tepër, Samar Hafeez, një psikolog dhe një trajner i certifikuar i shëndetit holistik, shpjegon se gjumi i pamjaftueshëm çon në më shumë sesa thjesht ndjenjën e të qenit i lodhur. Mund të ndërhyjë negativisht në vëmendjen, përqendrimin, arsyetimin, zgjidhjen e problemeve dhe aftësitë e vendimmarrjes. Është normale që herë pas here të kesh një natë pa gjumë, por nëse është bërë rutinë, atëherë duhet të konsiderosh vlerësimin e zakoneve të gjumit.

Bëjeni gjumin e mirë të natës një prioritet: Rezervo 7 orë për gjumë të pandërprerë në baza ditore.

Vendosni një orar të rregullt gjumë-zgjim: Vendosni dhe ndiqni një orar të rregullt gjumi. Flini dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë edhe në fundjavë {me përjashtime të rralla}. Kjo ndihmon që ritmi cirkadian “ora juaj biologjike” të funksionojë me efikasitet.

Mbani një ditar gjumi: Stresi dhe mendimet ankthioze janë kontribuesit kryesorë të një nate pa gjumë. Sa herë që ndjeni se jeni shumë të shqetësuar, shkruani mendimet në një ditar, kjo mund të ndihmojë shumë në zbutjen e stresit dhe ankthit.

Shmangni pajisjet elektronike para gjumit: Drita blu e emetuar nga ekranet LED pengon prodhimin e melatoninës në trup dhe e mashtron trurin që të mendojë se është ende ditë, edhe pse është natë.

Praktikoni ritualet para gjumit: Ritualet fizike si ndryshimi i veshjeve para gjumit, larja e dhëmbëve, krehja e flokëve i tregojnë trurit se koha e gjumit është këtu.

Mbajeni shtratin vetëm për gjumë dhe seks: Shmangni punën ose ngrënien në shtrat. Seksi nga ana tjetër dihet se redukton hormonet e stresit në trup dhe shpesh kontribuon në cilësi më të mirë të gjumit.

Mos qëndroni zgjuar në shtrat për një kohë të gjatë: Nëse nuk ju ka zënë gjumi brenda 30 minutave pasi jeni shtrirë në shtrat ose jeni zgjuar dhe e keni të vështirë të flini përsëri, atëherë lëvizni në një vend tjetër të rehatshëm ose meditoni. Kjo ndihmon në riformulimin e lidhjes së shtratit si një vend për të pushuar/fjetur dhe jo një vend për të qëndruar zgjuar. Shmangni kontrollimin e telefonave celularë për email ose mesazhe. Kthehuni në shtrat vetëm kur jeni të përgjumur. Aksesorët që ndihmojnë gjumin si tapa veshësh, maska për sytë, mund të kontribuojnë gjithashtu pozitivisht në një gjumë cilësor.

Marrja e një gjumi me cilësi të mirë në baza të rregullta është absolutisht i domosdoshëm për funksionimin optimal të imunitetit dhe mirëqenien e përgjithshme. Provoni të gjitha metodat e mësipërme për të marrë rregullisht një gjumë cilësor.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Edhe nëse Muriqi nuk e bind Mallorcan, skuadra italiane do ta shesë…

Story i radhës

Shkatërrohet një depo municioni në Ukrainën qendrore

Të fundit nga