Shfaqja e simbolit “Z” mund të bëhet akt kriminal në Gjermani

Personat që shfaqin simbolin “Z” në mbështetje të pushtimit rus mund të ndiqen penalisht në Gjermani, ka thënë ministria e brendshme e vendit.

Autoritetet në Berlin, Bavari dhe Saksoni të Ulët kanë thënë se do të ndëshkojnë akte të tilla, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Shkronja Z përdoret në automjetet ushtarake ruse që marrin pjesë në konflikt dhe është miratuar si një simbol në mbështetje të luftës.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme tha: Lufta e agresionit rus ndaj Ukrainës është një akt kriminal dhe kushdo që e miraton publikisht këtë luftë agresioni mund të jetë gjithashtu përgjegjës për ndjekje penale.

Autoritetet federale të sigurisë kanë një sy në këtë, dhe në këtë aspekt ne mirëpresim njoftimin se disa shtete federale gjithashtu do të shqyrtojnë në raste individuale nëse ky mund të jetë një akt kriminal dhe të ndërmarrin veprime në përputhje me rrethanat”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Babai i Granit e Taulant Xhakës tregon se si e burgosi regjimi ish jugosllav

Story i radhës

Kovaçevski: Shtyerja e negociatave me BE-në krijon destabilitet në rajon

Të fundit nga