Babai i Granit e Taulant Xhakës tregon se si e burgosi regjimi ish jugosllav

Ragip Xhaka (58 vjeç) është babai i futbollistëve të mirënjohur Granit e Taulan Xhakës.

Ai për median zvicerane “Blick” tregon se si u arrestua nga regjimi ish jugosllav. 

Historia fillon në Prishtinë. 

Pse u arrestuat në vitin 1986?

“Për këtë më duhet të kthehem pak.

Sapo kisha mbaruar shkollën e mesme dhe studioja për bujqësi. Ne studentët nuk ishim të kënaqur me udhëheqjen komuniste, demonstruam për arsim më të mirë, për vende më të mira për të fjetur, për ushqim më të mirë – me pak fjalë, për një jetë më të mirë. Ishin demonstrata paqësore dhe ne u rrahëm nga policia që në fillim. Në fillim kishte 20,000 deri në 25,000 demonstrues në Prishtinë, por gjithnjë e më shumë vinin njerëz të cilët ishin të pakënaqur me situatën e përgjithshme. Gjatë asaj kohe takova gruan time. Ne shkuam në shkollë së bashku, ajo ishte katër hapa poshtë meje.

Ne ishim bashkë për tre muaj kur më arrestuan papritur.
Më zuri gjumi në krevatin tim në shtëpi në pesë të mëngjesit. Policët u ngjitën mbi muret e shtëpisë së prindërve të mi. Nëna ime pyeti se çfarë duan. “Djali yt,” u përgjigjën ata dhe hynë në dhomën time. Mora një tronditje të tmerrshme, ishte një tronditje jetësore. Më dhanë një sekondë për të veshur pantallonat. Më pas më prangosën, më futën në furgon dhe më çuan në burg”
, tregon Ragip Xhaka. 
Me çfarë arsye?

“Po rebelohesha kundër shtetit. Ata shpikën disa arsye që ne ishim të dhunshëm. Por ne ishim thjesht studentë që donim të demonstronim në mënyrë paqësore. Më pas më futën në një qeli me katër burra të tjerë. 
Pothuajse ajon ishte katër nga dy metra duke përfshirë një tualet të lirë për të pesë veta. Ne ishim atje 23 orë e 50 minuta në ditë. Bëmë një stërvitje në oborr për dhjetë minuta, por për shkak të rregullave të burgut nuk na lejuan të shikonim as qiellin”,
tregon më tej. 

“Ishim të censuruar. U prenë artikujt kritikë ndaj qeverisë. Pra, nuk e kishim idenë se çfarë po ndodhte jashtë, në fakt vetëm seksioni i sportit ishte i lexueshëm… Dhe çdo ditë policia më thërriste në zyrë. Unë u torturova çdo ditë për gjashtë muaj. Më rrihnin në pëllëmbët e duarve, në shputa, në këmbë, në krahë, në pjesën e sipërme të trupit. Me shkopinj policie…

Nuk kisha bërë gjë tjetër veçse demonstrova. Unë isha i pafajshëm Dhe u ndjeva i fortë. Mendova se duhet të më godasin përsëri. Por sigurisht, frika se mos më vrisnin ishte gjithmonë aty. Nga të burgosurit e tjerë u dëgjua se ata ishin torturuar deri në vdekje.

Unë shkova në gjykatë. Aty dëshmova se jemi rrahur dhe torturuar gjatë gjithë kohës. Askujt nuk i interesonte, gjithçka ishte e korruptuar. Jam dënuar me tre vjet burg”, tregon mes të tjera Xhaka për torturat çnjerëzore të regjimit ish jugosllav dhe serb.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Higjiena komunale Shkup,pastron deponi të madhe ilegale në Shutkë

Story i radhës

Shfaqja e simbolit “Z” mund të bëhet akt kriminal në Gjermani

Të fundit nga