Kovaçevski: Shtyerja e negociatave me BE-në krijon destabilitet në rajon

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, sot nga Sofja tha se shtyrja e procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) tashmë po bëhet politikë e sigurisë dhe krijon destabilitet shtesë në rajon.

Ai e dërgoi mesazhin pas një takimi të përbashkët me kryeministrin bullgar Kiril Petkov, si dhe me kryeministrat e Rumanisë – Nicolae Cuka dhe të Malit të Zi – Zdravko Krivokapic, të cilët, si kryetarë qeverish të vendeve të NATO-s në Evropën Juglindore, diskutuan strategjitë e sigurisë në konteksti i pushtimit ushtarak rus me BE-në.

“Maqedonia e Veriut është harmonizuar siç duhet me politikën e jashtme dhe të sigurisë të BE-së, sepse ne ndajmë të njëjtat vlera me vendet e BE-së dhe NATO-s. Theksova se zgjerimi i BE-së është në thelb një politikë sigurie dhe se ngërçi në këtë proces krijon destabilitet shtesë për rajonin sepse ka disa tendenca negative, krijon hapësirë ​​për ndikim nga palët e treta. Shtyrja e procesit të anëtarësimit në BE për vendet e rajonit krijon dilema që mund të rezultojnë në uljen e besimit të qytetarëve në BE. Megjithatë, edhe me sfida të tilla, Republika e Maqedonisë së Veriut mbetet fuqimisht e përkushtuar për ruajtjen e marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe promovimin e bashkëpunimit mes vendeve të rajonit tonë”, tha Kovaçevski, duke shtuar se është obligim që të qëndrojmë të fokusuar në ato vlera dhe parime, gjatë presidencës sonë të ardhshme, me OSBE-në në vitin 2023, si dhe të shfrytëzojmë potencialin për lidhje më të mirë.

Kovaçevski tha gjithashtu se pas tre kryeministrave dërgon mbështetje të fortë për solidaritet me Ukrainën, por edhe se do të ketë koordinim të shtuar për t’iu përgjigjur sfidave dhe krizës.

“Takimi është kontributi ynë rajonal për qëndrueshmëri dhe koordinim më të fortë mbi pasojat dhe kërcënimet e luftës në Ukrainë”. Kjo luftë ka krijuar një realitet të ri në të gjitha sferat e jetës sonë dhe veçanërisht në bashkërendimin e të gjitha përpjekjeve në prodhimin e ushqimit, zinxhirët e furnizimit dhe stabilizimin e tyre, shpërndarjen dhe prodhimin e energjisë, si dhe në fushën e mbrojtjes dhe koordinimit ushtarak”, tha Kovaçevski.

.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shfaqja e simbolit “Z” mund të bëhet akt kriminal në Gjermani

Story i radhës

Shtrenjtohen çmimet e derivateve të naftës

Të fundit nga