ShBA nxjerr shifrën e re: Ja sa trupa ka grumbulluar Rusia afër Ukrainës

Grumbullimi i personelit ushtarak të Rusisë që kërcënon Ukrainën ndoshta arrin në 190 mijë trupa, ka thënë ambasadori i ShBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

“Ne vlerësojmë se Rusia ka të ngjarë të ketë grumbulluar midis 169,000-190,000 personel në dhe afër Ukrainës në krahasim me rreth 100,000 më 30 janar,” tha Michael Carpenter në një takim të OSBE-së mbi krizën në Ukrainë.

Aty Rusia nuk mori pjesë, duke iu referuar zonave kufitare dhe Gadishulli i Krimesë i aneksuar nga Moska, shkruan Aljazeera.

“Ky është mobilizimi më i rëndësishëm ushtarak në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore” thotë mes tjerash ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pa Kosovë nuk ka Shqipëri

Story i radhës

Kovaçevski takon Kurtin: Pritet të realizohet një mënyrë e shpejtë për të kaluar kufirin RMV-Kosovë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish