SHBA dhe Rusia me akuza të ndërsjella për krizën në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia shkëmbyen akuza sot në një seancë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së kushtuar krizës në Ukrainë.

Ambasadorja e SHBA-së Linda Thomas-Greenfield akuzoi Rusinë se po planifikon pushtimin tokësor të Ukrainës, duke e quajtur grumbullimin e ushtarëve rusë në kufi si “mobilizimin më të madh në Evropë në dekadat e fundit”.

Nga ana tjetër, ambasadori rus në OKB Vasily Nebenzia u përgjigj se duke thirrur një mbledhje të hapur të Këshillit të Sigurimit për krizën në Ukrainë, Shtetet e Bashkuara duan të “krijojnë histeri dhe të mashtrojnë komunitetin ndërkombëtar me akuza të pabaza”. “

Seanca e sotme e KS të OKB-së u thirr nga SHBA për shkak të vendosjes së mbi 100.000 trupave ruse në rajon dhe, siç u tha, akteve të tjera destabilizuese që synojnë Ukrainën. Shumica e anëtarëve të KS të OKB-së mbështetën iniciativën e SHBA-së për mbajtjen e seancës, shtyrjen e së cilës e kishte kërkuar Rusia.

“Ne kemi thirrur një takim për shkak të gjithçka që kemi parë muajt e fundit në kufirin rus me Ukrainën. Është e vërtetë ajo që po inicion pala ruse, se ushtria është në territorin e tyre, por shumë afër Ukrainës”, tha ambasadorja Greenfield.

Ajo shtoi se Ukraina është një fqinj i Rusisë, e cila tashmë është pushtuar dhe pjesët e së cilës janë të pushtuara.

“Nuk bëhet fjalë për Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë, por për paqen dhe sigurinë në një shtet anëtar të OKB-së. Është një model agresioni që ne e kemi parë tashmë nga Rusia,” tha ajo, duke kujtuar aneksimin e Krimesë në vitin 2014, duke mbështetur dhunën në Donbas dhe Moldavi.

“Pasojat do të jenë të tmerrshme. 14,000 njerëz kanë vdekur tashmë dhe tre milionë kanë nevojë për ndihmë në ushqim dhe akomodim,” shtoi ambasadorja amerikane.

Ambasadori rus Vasily Nebenzia tha se Shtetet e Bashkuara kanë treguar shpërndarjen e ushtrisë ruse brenda kufijve të saj, e cila, sipas tij paraqet “ndërhyrje të papranueshme në punët e brendshme të Rusisë”.

Shtetet e Bashkuara kanë joshur komunitetin ndërkombëtar me akuza të pabaza, të cilat ne i kemi mohuar me këmbëngulje në disa raste”, tha Nebenzija teksa hodhi poshtë akuzat se Rusia po planifikonte një sulm ndaj Ukrainës.

Ndërsa përfaqësuesi i Ukrainës në OKB tha se aktualisht, rreth 112.000 trupa ruse janë vendosur përgjatë kufirit, së bashku me forcat ajrore dhe marinën, numri i përgjithshëm i trupave është rreth 140.000.

“Trupat ruse janë vendosur gjithashtu në Bjellorusi, dhe provat po bëhen edhe në Detin e Zi, me militarizimin e vazhdueshëm të Krimesë së pushtuar dhe dërgimin e paligjshëm të armëve në Dombas”, tha ai, duke shtuar se Ukraina do të bëjë gjithçka për të mbrojtur veten nga provokimi.

Britania e Madhe, Franca, Shqipëria, Irlanda, Gana dhe India shprehën mbështetje për sovranitetin e Ukrainës në seancën e Këshillit të Sigurimit dhe bënë thirrje për negociata.

“Skenari më i mirë i mundshëm për momentin është destabilizimi në rajon dhe më i keqi është një pushtim ushtarak i një vendi sovran”, tha ambasadori britanik në OKB, duke shtuar se Rusia e kishte mohuar më parë planifikimin e agresionit, siç bëri në vitin 2014 kur aneksoi Krimenë dhe më 2008 kur hyri në Gjeorgji.

Ne jemi të përkushtuar ndaj dialogut, nëse Rusia është e sinqertë kur thotë se dëshiron një zgjidhje diplomatike. Kjo nuk është një çështje rajonale, një pushtim do të ishte shkelje e ligjit ndërkombëtar. Do të shkaktonte gjakderdhje, nuk do të kishte fitues, vetëm viktima. nga të dyja palët”, paralajmëroi ambasadori britanik.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Meta i drejtohet qeverisë: Dëgjoni me përulësi zërin e qytetarëve të thjeshtë, shqiptarët meritojnë dialog të sinqertë

Story i radhës

Grubi tregon dallimin mes  Alternativës dhe Lëvizjes Besa 

Të fundit nga