​Pse nuk duhet të përdorni sfungjer për të larë trupin

Nuk ka asgjë më relaksuese sesa të bësh një dush të ngrohtë pas një dite të gjatë. Ju ndoshta keni disa produkte të preferuara që ju pëlqen t’i përdorni si pjesë e rutinës tuaj të përditshme të kujdesit për veten, dhe një sfungjer banjoje. Megjithëse janë tërësisht natyrale dhe organike, sfungjeret në fakt nuk janë krejtësisht të sigurta për t’u përdorur në baza ditore dhe mund të shkaktojnë më shumë dëm sesa të mira me kalimin e kohës.

Lëkura juaj mund të duket më e pastër.

Edhe pse sfungjerët e janë të destinuara për të pastruar qelizat e vdekura të lëkurës dhe për ta bërë lëkurën tuaj të mëndafshtë dhe të lëmuar, ata në fakt mund të funksionojnë anasjelltas. Për shkak se është shumë poroze, ajo bllokon lehtësisht ato qeliza të lëkurës që sapo keni hequr nga trupi juaj, duke u bërë mjedisi i përsosur për lulëzimin e baktereve . Dhe për shkak se ato përdoren dhe ruhen në një banjë të lagësht, ato kurrë nuk thahen plotësisht, gjë që krijon një terren të përsosur mbarështimi për organizmat kërpudhash që mund të çojnë në infeksione të lëkurës.

Mund të ndihmojë në parandalimin e acarimit të lëkurës.

Nuk ka dyshim që sfungjeret e banjës mund të pastrojnë në mënyrë efektive lëkurën tuaj, por nëse e bëni atë shumë shpesh dhe me forcë, në fakt, mund të shkaktojë më shumë dëm sesa dobi. Fijet mund të jenë shumë gërryese për lëkurën tuaj dhe mund ta dëmtojnë atë me kalimin e kohës. Nëse jeni duke e përdorur sa herë që bëni dush, mund të irritojë lëkurën tuaj dhe të bëjë që ajo të bëhet më e ndjeshme dhe të duket e kuqërremtë.

Mund të mbajë larg disa simptoma të pakëndshme.

Kur dilni nga dushi dhe varni sfungjerin tuaj për t’u tharë, mjedisi i lagësht i banjës krijon kushte perfekte që bakteret e dëmshme të shumohen. Nëse nuk e ruani dhe e thani siç duhet, sfungjeri juaj mund të rritë baktere të rrezikshme të quajtura E. coli.

Ekspozimi ndaj E. coli mund të çojë në disa simptoma shqetësuese, duke përfshirë dhimbje stomaku dhe të përziera , madje mund të shkaktojë të vjella.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vizita e Biden në Ukrainë “çështje kohe”

Story i radhës

Ja çfarë thonë mediat angleze për Ronaldon

Të fundit nga